Błonnik daje biologiczną młodość

Ludzie spożywający duże ilości błonnika są młodsi biologicznie, i różnicę tę można zmierzyć na poziomie komórkowym – w latach! 

Wnioski takie przynosi praca naukowa, w ramach której u przeszło 5500 dorosłych Amerykanów sprawdzono długość telomerów i powiązano ją z ilością spożywanego błonnika. Telomery są to końcówki chromosomów, które skracają się z każdym podziałem komórki – jest to swoisty komórkowy „zegar biologiczny’, bo gdy zupełnie znikną, komórka umiera i jest zastępowana młodszą. Długość telomerów można mierzyć i przekładać na lata wieku biologicznego.

To, co uderza, to że spożycie błonnika ogólnie rzecz biorąc było niskie (niecałe 7 g na 100 kcal, czyli dwukrotnie mniej niż się zaleca). Odkryto natomiast liniową zależność między spożyciem błonnika a długością telomerów! Na każde 10 g dodatkowo spożywanego błonnika przypadały telomery dłuższe o 83 pary zasad (zasady są to „klocki” tworzące łańcuch DNA, podobnie jak aminokwasy tworzą białko). To zaś przekłada się na młodszy wiek biologiczny – o 5 i pół roku! Nawet gdy uwzględnić, że osoby spożywające dużo błonnika prawdopodobnie prowadzą ogólnie zdrowszy tryb życia, tj. mniej palą, piją mniej alkoholu, więcej się ruszają i są szczuplejsze, błonnik nadal przekładał się istotnie na biologiczną młodość, inne elementy stylu życia dawały bowiem różnicę wieku biologicznego równą mniej więcej rok.

Źródło

Nutrients. 2018 Mar 23;10(4). Dietary Fiber and Telomere Length in 5674 U.S. Adults: An NHANES Study of Biological Aging. Tucker LA.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s