Jak długo trwają efekty suplementacji po jej zakończeniu?

Chińsko-amerykański zespół badawczy opisał wyniki ciekawego, wieloletniego eksperymentu, który daje pewien wgląd w rezultaty wieloletniej suplementacji. Wyniki są zadziwiające: jeśli zostanie zakończona, przestaje działać – choć czasami dopiero po latach, ale też nie zawsze – w niektórych przypadkach efekty pojawiają się wiele lat po jej zaprzestaniu. 

W Chinach w latach 1986-1991 prowadzono duże badanie nad suplementacją diety – udział w nim brało blisko 30 tys. mieszkańców Linxian w wieku 40-70 lat. Codziennie podawano im suplementy; w oparciu o przydział do grupy badanej były to:

  • w grupie A: cynk i retinol (witamina A);
  • w grupie B: ryboflawina z niacyną (witaminy B2 i B3);
  • w grupie C: witamina C z molibdenem;
  • w grupie D: selen z witaminą E i beta-karotenem
  • w grupie kontrolnej: placebo.

Suplementacja trwała przeszło 5 lat, ale obserwacja uczestników znacznie dłużej – 25 lat. Wyniki, które właśnie przedstawiono, dotyczą efektów obserwowanych w 2016 r.

Żadna z interwencji po tylu latach od ich zakończenia nie wykazuje wpływu na ogólną umieralność. W grupie D był taki efekt widoczny, ale zaniknął po 10 latach od zakończenia suplementacji. Co więcej, w tej samej grupie odnotowano zmniejszenie ryzyka związanego z rakiem żołądka, ale po latach niestosowania suplementów także i ten wpływ zaniknął. Co prawda pojawił się nowy, niezauważony wcześniej efekt w grupie B: ochrona przed rakiem żołądka. W grupie A u osób <55 r.ż. pojawił się się efekt protekcyjny w stosunku do raka górnego odcinka przewodu pokarmowego, a w grupie C – ochrona przed udarem. W grupie C i D odnotowano natomiast zwiększone ryzyko raka przełyku, jeśli suplementację rozpoczęto >55 r.ż., co jest trudne do interpretacji i wymaga dalszych badań – może świadczyć np. o tym, że wstrzymanie suplementacji skutkuje czymś więcej niż tylko niwelacją korzyści z niej płynących.

Autorzy wnioskują, że wieloletnia suplementacja ma małe szanse przynosić korzyści po więcej niż 10 latach od jej zaprzestania.

Źródło

J Natl Cancer Inst. 2018 Apr 3. Effects of Nutrition Intervention on Total and Cancer Mortality: 25-Year Post-trial Follow-up of the 5.25-Year Linxian Nutrition Intervention Trial. Wang SM, Taylor PR, Fan JH, Pfeiffer RM, Gail MH, Liang H, Murphy GA, Dawsey SM, Qiao YL, Abnet CC.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s