Flawonoidy cytrusowe poprawiają wyniki sportowe

Od dawna postulowano, że flawonoidy cytrusowe mogą wspierać sportowców w uzyskaniu coraz lepszych osiągów, a to z uwagi na siłę antyoksydacyjną tych polifenoli i stymulację wytwarzania tlenku azotu (naturalnej substancji bezpośrednie odpowiedzialnej za rozszerzanie tętnic). Teraz mamy na to dowód naukowy. 

Specjaliści medycyny sportowej z Holandii postanowili sprawdzić, jak ekstrakt zawierający flawonoidy cytrusowe podawany przez 4 tygodnie wpłynie na wyniki osiągane na cykloergometrze. W badaniu wzięło udział 39 sportowców (sami mężczyźni), którzy codziennie otrzymywali ekstrakt z flawonoidami cytrusowymi (500 mg) lub placebo. Zadanie na cykloergometrze polegało na wygenerowaniu jak największego obciążenia przez 10 minut.

Po 4 tygodniach w grupie otrzymującej suplement stwierdzono wzrost bezwzględnego obciążenia o prawie 15 W (czyli o 5 proc.), natomiast w grupie placebo tylko o ok. 4 W (1,3 proc.). Suplement poprawił też wskaźniki wykorzystania tlenu podczas maksymalnego wysiłku.

Jak konkludują autorzy, jest to pierwsze w świecie przekonujące badanie, że flawonoidy cytrusowe mogą wspierać zawodowych sportowców, poprawiając istotnie ich wydolność  wysiłkową mierzoną obiektywnymi wskaźnikami podczas testu obciążeniowego.

Źródło

J Sports Sci Med. 2018 Mar 1;17(1):24-30. Citrus Flavonoid Supplementation Improves Exercise Performance in Trained Athletes. Overdevest E, Wouters JA, Wolfs KHM, van Leeuwen JJM, Possemiers S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s