Czy do opcji leczenia łuszczycy dołączy kurkumina?

Żadna z dostępnych opcji terapii łuszczycy nie jest pozbawiona działań niepożądanych – podkreślają specjaliści z Włoch, Bułgarii i Niemiec. W ostatnich latach pojawiła się natomiast opcja wykorzystania kurkuminy – naturalnego związku pochodzącego z kurkumy, którego wielopoziomowe działanie zdrowotne jest intensywnie badane przez ostatnie 100 lat. 

Łuszczyca jest chorobą skóry, w której centralnym mechanizmem jest nasilona reakcja zapalna. Kurkumina ma potencjał antyoksydacyjny i wpływa na działanie enzymów komórkowych, co wykorzystano w badaniach in vitro, w których udowodniono jej korzystny wpływ na wygaszanie skórnej reakcji zapalnej, hamowanie rozmnażania się komórek łuszczycopodobnych oraz poprawę integralności bariery skórnej.

Mimo że badania na zwierzętach i w laboratoriach wskazują na duży potencjał kurkuminy w leczeniu łuszczycy, autorzy podkreślają konieczność dopełnienia wiedzy o jej działaniu za pomocą badań z udziałem ludzi. Nie zmienia to faktu, że kurkumina jest już wykorzystywana w wielu licznych chorobach zapalnych, jak reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie spojówek, zakażenia układu moczowego, zaburzenia miesiączkowania, choroby zapalne jelit, choroby wątroby, ospa wietrzna, leczenie trudno gojących się ran a nawet w nowotworach skórnych.

Problemem, z którym będzie musiała się zmierzyć produkcja ewentualnych leków czy suplementów, jest bardzo słaba wchłanialność kurkuminy. Można jednak ją zwiększyć, przyjmując kurkumę wraz z piperyną (substancja aktywna obecna w pieprzu) lub fosfolipidami (których najbardziej chyba znanym źródłem jest lecytyna).

Źródło

Open Access Maced J Med Sci. 2018 Jan 21;6(1):218-220. Use of Curcumin in Psoriasis.
Nardo VD, Gianfaldoni S, Tchernev G, Wollina U, Barygina V, Lotti J, Daaboul F, Lotti T.