Niełatwy związek cholesterolu z dietą

Wegetarianie niech nie marzą o niskim cholesterolu, bo im go mniej jedzą, tym organizm więcej sam go tworzy. Istotnie statystycznie niższe stężenie LDL (lipoproteiny wiązanej z ryzykiem miażdżycy) pojawia się tylko u wegan – stwierdzają niemieccy naukowcy z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu w Oldenburgu oraz Instytutu Chemii i Farmakologii Klinicznej w Bonn.

Celem autorów było sprawdzenie, jak zmieniają się zawartość i przemiany metaboliczne cholesterolu u ludzi stosujących różne diety. W tym celu oceniali zawartość cholesterolu w pożywieniu, jego wchłanianie, stężenie lipoprotein i steroli we krwi, a także wydalanie steroli w kale i zawartość cholesterolu w żółci. Dane analizowano w stosunku do tzw. wszystkożerców i w odniesieniu do masy ciała. I tak zaobserwowali, że:

  • laktowegetarianie wchłaniają 44% mniej cholesterolu, ale synteza cholesterolu w organizmie zwiększa się u nich o 22%, przez co nie zmienia się stężenie LDL ani całkowite stężenie cholesterolu we krwi;
  • weganie wchłaniają 90% mniej cholesterolu, ale synteza u nich rośnie o 35%; mają podobne stężenia całkowitego cholesterolu we krwi, ale o 13% mniejsze stężenia LDL;
  • dieta nie wpływa na wydzielanie cholesterolu w żółci.

Źródło

Mol Nutr Food Res. 2018 Feb 10. Cholesterol Absorption and Synthesis in Vegetarians and Omnivores. Lütjohann D, Meyer S, von Bergmann K, Stellaard F.

Jedna myśl w temacie “Niełatwy związek cholesterolu z dietą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s