Stężenie witaminy D koreluje z częstością demencji

Im wyższe stężenie witaminy D we krwi, tym mniejsze ryzyko demencji i choroby Alzheimera (i vice versa – im witaminy D mniej, tym ryzyko demencji większe).

Tak mówi najnowsza metaanaliza badań naukowych poświęconych związkom witaminy D z otępieniem. Witamina D nie jest jednak panaceum – korelacje są ewidentne u osób z niedoborem witaminy D, nie wiadomo natomiast, jak się zmienia ryzyko po jego wyrównaniu.

Autorzy analizowali prace naukowe opublikowane do września 2017 r., włączając długotrwałe badania kohortowe – w sumie z udziałem prawie 30 tys. osób, z których u blisko 2 tys. rozpoznano demencję, a u 1600 chorobę Alzheimera.

Ryzyko pojawienia się demencji albo choroby Alzheimera było zwiększone o blisko 10 i 20 proc. (odpowiednio do choroby) u osób ze stężeniem witaminy D w zakresie 10-20 ng/ml, i o ok.  30 proc. (w obu przypadkach) u osób ze stężeniem <10 ng/ml. Ryzyko demencji nie zmieniało się po przekroczeniu 25 ng/ml, ale ryzyko choroby Alzheimera malało aż do 35 ng/ml.

Źródło

Nutr Neurosci. 2018 Feb 15:1-10. Vitamin D status and risk of dementia and Alzheimer’s disease: A meta-analysis of dose-response. Jayedi A, Rashidy-Pour A, Shab-Bidar S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s