Pociąg do alkoholu i niedożywienie zwiększają ryzyko chorób z niedoboru witaminy B1…

… a psychiatrzy to najwyraźniej bagatelizują. 

Takie wnioski płyną z badania wykonanego przez psychiatrów z Texas Tech University Health Sciences Center w Lubbock (USA). Postanowili oni sprawdzić, jak wielu pacjentów oddziału psychiatrycznego w szpitalu klinicznym w Texasie miało encefalopatię Wernickego (chorobę wywołaną niedoborem witaminy B1) i jak byli leczeni.

Encefalopatia Wernickego objawia się oczopląsem, podwójnym widzeniem, niezbornością ruchów i zaburzeniami świadomości, od dezorientacji po apatię aż do śpiączki. Jest wynikiem uszkodzenia mózgu związanego z niedoborem tiaminy (witaminy B1) i typowo jest kojarzona z alkoholizmem, ale może też wystąpić u przewlekle niedożywionych osób.

Do badania pobrano dane o pacjentach przyjmowanych w okresie między wrześniem 2013 a marcem 2014 r. W grupie 486 pryjętych osób u dziewięciu (1,85%) występowały objawy encefalopatii Wernickego, ale 36 (7%) było w grupie wysokiego ryzyka tego rozpoznania. Żaden z pacjentów nie otrzymał w ramach leczenia szpitalnego właściwej dawki tiaminy dożylnie. Ci, którym ją przepisano, otrzymali witaminę B1 doustnie w dawce tradycyjnej, tj. 100 mg dziennie.

Autorzy stwierdzają w podsumowaniu, że encefalopatia Wernickego jest przez lekarzy rozpoznawana zbyt rzadko i niewłaściwie leczona, co rodzi konieczność stworzenia lepszych kryteriów diagnostycznych, uczenia lekarzy o czynnikach ryzyka niedoboru witaminy B1 i o aktualnych zasadach leczenia tej choroby, nie tylko u osób uzależnionych od alkoholu, ale też nie mających z tym problemów.

Źródło

Prim Care Companion CNS Disord. 2017 Dec 28;19(6). Are Psychiatric Inpatients at Risk of Developing Wernicke’s Encephalopathy Being Identified and Adequately Treated?
Guirguis M, Manning S, Chavez M, Nelson J, Baronia R, Bobba S, Ahmed J, Ajufo I.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s