Czy można być uzależnionym od witamin? Jak najbardziej!

W czasopiśmie naukowym „Nutrients” opublikowano historię pacjenta, który nie mógł prawidłowo funkcjonować bez… witaminy B3, czyli kwasu nikotynowego.

Opisywany pacjent był chory na jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych – chorobę afektywną dwubiegunową. Dochodzi w niej do okresów ciężkiej depresji na zmianę z okresami manii, kiedy wprost przeciwnie – nastrój jest euforyczny, wiara we własne możliwości irracjonalna, uruchamia się ogromny popęd seksualny, osoby takie myślą i działają szybko i bez racjonalnej analizy własnych zachowań (np. mogą sprzedać za bezcen cały majątek rodziny, bo uważają, że poznali równanie wyjaśniające wszystkie procesy we wszechświecie).

Bo Jonsson z prestiżowej uczelni medycznej Karolinska Institutet (z niej wywodzi się komitet przyznający Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny) opisał historię pacjenta, który od lat 70 ub. w. leczył się z powodu depresji na zmianę z okresami podwyższonego nastroju (w trakcie jednego z nich poślubił kobietę po 2 tyg. znajomości). Miał za sobą próby samobójcze i nadużywanie alkoholu, ale dobre efekty uzyskiwał o stosowaniu soli litu (klasyczny lek używany przez psychiatrów w celu stabilizacji nastroju). Próby odstawienia kończyły się powrotem zaburzeń; oprócz litu przyjmował wiele leków psychotropowych.
W pewnym momencie jeden z psychiatrów zalecił pacjentowi niacynę (witaminę B3) w dawce 2000 mg dziennie, która spektakularnie zadziałała przeciwlękowo i odtąd opisywany chory przyjmował ją nieprzerwanie przez kilka lat (niezależnie od zmian innych leków).
Problem pojawił się, gdy w związku z podróżą chory nie wziął niacyny przez 3 dni z rzędu. Zauważył narastającą drażliwość, niepokój i nerwowość, które ustąpiły po ponownym przyjęciu niacyny. Podobnych sytuacji było jeszcze kilka (wynikały m.in. z usuwania i ponownego wprowadzania preparatów niacyny na rynek przez producentów). Za każdym razem jednak razem efekt był podobny – odstawienie witaminy B3 wywoływało niepokojące objawy psychiczne.
Autor, zawodowy psychiatra, zwraca uwagę na podobieństwo tego uzależnienia do zależności niektórych chorych na padaczkę dzieci od witaminy B6. Przypuszcza, że ważną rolę sprawczą mogą tu odgrywać czynniki genetyczne i zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia badań, które pozwoliłyby ustalić, którym pacjentom witamina B3 może przynieść szczególną pomoc.

Źródło

Nutrients. 2018 Jan 27;10(2). pii: E134. Nicotinic Acid Long-Term Effectiveness in a Patient with Bipolar Type II Disorder: A Case of Vitamin Dependency. Jonsson BH.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s