Olej rybi korzystnie zmienia ekspresję genów u ciężarnych z cukrzycą

Suplementacja oleju rybiego (powszechnie znane bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3) zmienia ekspresję genów kodujących ważne białka uczestniczące w metabolizmie węglowodanów. Jest to optymistyczna wiadomość dla chorych na cukrzycę, bo być może w dłuższej perspektywie wygaszenie stanu zapalnego będzie miało przełożenie na przebieg kliniczny cukrzycy. 

Autorzy włączyli do badania 40 ciężarnych kobiet z cukrzycą, w wieku 18-40 lat. Podzielono je losowo na dwie grupy – pierwsza otrzymywała suplementację 1000 g oleju rybiego zawierającego 180 mg kwasu eikozapentaenowego i 120 mg kwasu dokozaheksaenowego. Druga, kontrolna, otrzymywała placebo. Suplementację stosowano przez 6 tygodni. Monitorowano ekspresję (czyli w uproszczeniu: aktywność) genów uczestniczących w reakcji zapalnej, w tym receptora PPAR-γ, regulującego geny uczestniczące w metabolizmie tłuszczów i cukrów.

Suplementacja kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 zwiększyła ekspresję receptora PPAR-γ (działanie to można uznać za korzystne, nasila on bowiem syntezę białek, które poprawiają stan kliniczny chorych, co zresztą jest wykorzystywane w leczeniu – dokładnie na ten receptor działają leki przeciwcukrzycowe z grupy tiazolidynedionów, tzw. glitazony). Zmniejszyła się z kolei synteza receptora dla frakcji lipoprotein o niskiej gęstości (LDL, tzw. zły cholesterol) oraz markerów zapalenia: interleukiny-1 i TNF-α).

Komentarz

Zmiany ekspresji genów pod wpływem diety to bynajmniej nie nowinka naukowa – powstała już cała dziedzina genetyki zajmująca się tym zjawiskiem, zwana epigenetyką. Jest to jak najbardziej realne zjawisko, a podobne badania tylko dowodzą, jak istotne znaczenie ma dieta dla funkcjonowania już nawet nie całego organizmu, ale pojedynczych komórek.

Źródło

Nutrients. 2018 Jan 31;10(2). A Randomized Double-Blinded, Placebo-Controlled Trial Investigating the Effect of Fish Oil Supplementation on Gene Expression Related to Insulin Action, Blood Lipids, and Inflammation in Gestational Diabetes Mellitus-Fish Oil Supplementation and Gestational Diabetes. Jamilian M, Samimi M, Mirhosseini N, Afshar Ebrahimi F, Aghadavod E, Taghizadeh M, Asemi Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s