Niepłodność – jaką rolę odgrywa dieta?

Na tak zadane pytanie jeszcze prędko naukowcy nie odpowiedzą. Ale jest i dobra wiadomość. Nieco światła na ten problem rzuciło niedawno opublikowane badanie, którego wyniki sugerują, że pomocna może być dieta śródziemnomorska. 

Greccy naukowcy stwierdzili bowiem, że zmiana diety i utrzymanie diety śródziemnomorskiej mogą zwiększyć szanse na skuteczne zapłodnienie pozaustrojowe oraz urodzenie zdrowego dziecka. Wbrew pozorom, to ważne dwie osobne informacje – pierwsze bowiem nie gwarantuje drugiego, a interwencja dietetyczna zadziałała na obu poziomach.

W badaniu uczestniczyło 244 kobiet bez rozpoznanej otyłości, w wieku 22-41 lat. Wszystkie leczyły się z powodu niepłodności i przeszły zabieg zapłodnienia pozaustrojowego w ośrodku Assisted Conception Unit w Atenach między listoapdem 2013 a wrześniem 2016 r. Sprawdzano, jak rodzaj diety będzie korelował z wynikami zabiegu i zakończeniem ciąży. W analizie statystycznej zadbano o eliminację wpływu wieku, rodzaju protokołu stymulacji jajników, masy ciała, aktywności fizycznej, poziomu lęku, przyczyny niepłodności, wartości kalorycznej diety czy wpływu suplementów.

Okazało się, że u kobiet w największym stopniu przestrzegających diety śródziemnomorskiej w porównaniu z tymi najmniej się ją przejmującymi stwierdzono istotnie (prawie dwukrotnie!) większy odsetek zajść w ciążę oraz urodzeń żywych dzieci (również o ok. 100 proc.). Dalsza analiza wskazała, że skuteczność diety zależała silnie od wieku – była widoczna u kobiet poniżej 35 r.ż., ale nie starszych.

Autorzy zastrzegają się, że wyników badania nie należy ekstrapolować na całą populację, ani na kobiety otyłe (wymaga to dalszych badań). Sugerują jednak, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej może korzystnie wpływać na płodność, przynajmniej u części kobiet zakwalifikowanych do zapłodnienia metodą in vitro.

Źródło

Hum Reprod. 2018 Jan 30. Adherence to the Mediterranean diet and IVF success rate among non-obese women attempting fertility. Karayiannis D, Kontogianni MD, Mendorou C, Mastrominas M, Yiannakouris N.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s