Cynk, magnez, wapń i witamina D w cukrzycy ciężarnych

Sześciotygodniowa suplementacja cynku, magnezu, witaminy D i wapnia korzystnie wpływa na zaburzenia gospodarki węglowodanowej u ciężarnych z cukrzycą – oraz na niektóre markery ryzyka sercowo-naczyniowego.

Celem omawianego badania była ocena wpływu kosuplementacji na parametry świadczące o kontroli glikemii i ryzyku krążeniowym u chorych na cukrzycę ciężarnych. Uczestniczkami było 60 kobiet w wieku 18-40 lat, które przydzielono losowo do grupy placebo lub otrzymującej kosuplementację cynku, magnezu, wapnia i witaminy D. Na początku badania i po 6 tygodniach pobierano próbki krwi w celu oceny biochemicznej.

Po 6 tygodniach w grupie kosuplementacji stwierdzono – w porównaniu z grupą placebo – istotną redukcję stężenia glukozy we krwi na czczo, stężenia insuliny w surowicy, oporności tkanej na insulinę. Dodatkowo suplementacja wiązała się ze zmniejszonym stężeniem trigliceridów we krwi oraz lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL – cząsteczka transportująca tłuszcze do tkanek obwodowych).

Źródło

Appl Physiol Nutr Metab. 2018 Jan 9. Magnesium-zinc-calcium-vitamin D co-supplementation improves glycemic control and markers of cardio-metabolic risk in gestational diabetes: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Karamali M, Bahramimoghadam S, Sharifzadeh F, Asemi Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s