Koenzym Q10 kandydatem do leczenia chorób oczu

Właściwości koenzymu Q10 sprawiają, ze może być traktowany jako potencjalny lek na choroby narządu wzroku – twierdzą autorzy z Glasgow Caledonian University w Glasgow (Szkocja).

Są to wnioski podsumowujące aktualny stan badań na liniach komórkowych i zwierzętach. Autorzy wskazują, że suplementacja koenzymu Q10 wykazuje działanie ochronne w chorobach neurodegeneracyjnych związanych z wiekiem i ogranicza stres oksydacyjny w komórkach siatkówki oraz hamuje aktywację mikrogleju.

Trzeba pamiętać, że fotoreceptory siatkówki, czyli komórki przekształcające impulsy świetlne na sygnały elektryczne płynące do mózgu nerwem wzrokowym, są przez całe życie narażone na uszkodzenia związane z tym, że proces zamiany energii świetlnej na elektryczną wiąże się z wytwarzaniem olbrzymiej ilości wolnych rodników, które muszą być neutralizowane. Z kolei mikroglej siatkówkowy ma właściwości zbliżone do makrofagów, czyli komórek żernych układu immunologicznego, i może niszczyć uszkodzone fotoreceptory – a zahamowanie jego aktywności jest w stanie je ocalić.

W oparciu o dane z badań przedklinicznych autorzy sugerują sprawdzenie skuteczności suplementacji koenzymu Q10 u ludzi z chorobami degeneracyjnymi siatkówki.

Źródło

Neural Regen Res. 2017 Dec;12(12):1979-1981. Coenzyme Q10 as a therapeutic candidate for treating inherited photoreceptor degeneration. Zhang X, Biswas L, Tohari AM, Reilly J, Tiano L, Shu X.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s