Eksperci apelują: chondroityna i glukozamina tylko z najlepszych źródeł!

W chorobie zwyrodnieniowej stawów chondroityna i glukozamina powinny być wyłącznie najwyższej jakości. Nie wszystkie preparaty zawierające te składniki są równoważne, bo nie ze wszystkich wchłaniają się one w równym stopniu. Glukozamina i chondroityna powinny być traktowane jak leki biopodobne (biosimilars) – grzmią eksperci WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) oraz ESCEO (Europejskie Towarzystwo na rzecz Klinicznych i Ekonomicznych Aspektów Osteoporozy Choroby Zwyrodnieniowej Stawów i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych).

Autorzy artykułu wskazują, że prace naukowe dowodzą skuteczności glukozaminy i chondroityny w łagodzeniu objawów i hamowaniu choroby zwyrodnieniowej stawów w długotrwałej perspektywie. Jednak mimo że na rynku jest dostępnych wiele źródeł tych związków, nie wszystkie są sobie równe – część nie zapewnia bowiem przenikania właściwej dawki do krwi, choć producenci twierdzą inaczej (może to odpowiadać za sprzeczne wyniki na temat działania tych produktów obserwowane w badaniach klinicznych – autorzy podają, że badania przeprowadzone z chondroityną i glukozaminą jakości farmaceutycznej przyniosły korzystne wyniki).

Eksperci zalecają, by w leczeniu choroby zwyrodnieniowej używać więc wyłącznie glukozaminy i chondroityny najwyższej (farmaceutycznej) jakości, o udowodnionej skuteczności.

Źródło

Aging Clin Exp Res. 2017 Nov 24. Inappropriate claims from non-equivalent medications in osteoarthritis: a position paper endorsed by the European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases (ESCEO).
Bruyère O, Cooper C, Al-Daghri NM, Dennison EM, Rizzoli R, Reginster JY.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s