Probiotyki i prebiotyki mogą pomóc w nadużywaniu alkoholu

Niezwykle ciekawy artykuł opublikowany w czasopiśmie „Translational Psychiatry” wskazuje na nowy mechanizm uszkodzeń licznych narządów, w tym mózgu, powodowanych przez często spożywany alkohol. Jest nim uszkodzenie bariery jelitowej i jego skutek – przewlekły stan zapalny w całym organizmie. 

Wiąże on liczne choroby – w tym neuropsychiatryczne, takie jak demencja, depresja, uzależnienie od alkoholu – z przewlekłym stanem zapalnym w mózgu i innych narządach (taki stan zapalny jest trudny do wykrycia „zwykłymi” badaniami i zwykle jest obserwowany na poziomie molekularnym – co nie zmienia faktu, że aktualnie naukowcy łączą go z licznymi chorobami praktycznie każdego organu – przyp. integmed.pl). Za wywoływanie przewlekłego stanu zapalnego mogą odpowiadać liczne czynniki, bardzo często wiązane z dietą (tłuszcze nasycone, niedobór kwasów omega-3 i przewaga omega-6), stresem czy otłuszczeniem wątroby.

Autorzy zwracają jednak uwagę na znaczenie bariery jelitowej w rozwoju stanu zapalnego. Bariera jelitowa polega na tym, że nabłonek wyściełający jelita jest nieprzepuszczalny dla związków innych niż składniki odżywcze. Alkohol uszkadza ją, przez co do krwi zaczynają przenikać związki wytwarzane przez bakterie jelitowe – a przynajmniej część z nich jest toksynami (stan ten nazywa się endotoksemią). Toksyny krążą z krwią i mogą osadzać się w najróżniejszych narządach, ściągając do nich komórki odpornościowe, które wywołują zapalenie w celu zniszczenia obcych białek.

Jest to ciekawy mechanizm tłumaczący, w jaki sposób przewlekłe nadużywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia dowolnego praktycznie narządu – również mózgu. Probiotyki i prebiotyki mają potencjał przywracania integralności uszkodzonej bariery jelitowej, a to byłby pierwszy krok do opanowania przewlekłego stanu zapalnego u osób nadużywających alkoholu. 

Źródło

Transl Psychiatry. 2017 Feb 28;7(2):e1048. The link between inflammation, bugs, the intestine and the brain in alcohol dependence. Leclercq S, de Timary P, Delzenne NM, Stärkel P.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s