Naukowcy z Wydziału Dermatowenerologii Uniwersytetu w Semarang (Indonezja) zaobserwowali w niewielkim badaniu klinicznym, że bogaty w likopen ekstrakt z pomidorów przyczynia się do poprawy wyników leczenia przebarwień skóry (ostud). 

Ostudy to plamy na skórze o nie do końca poznanej przyczynie. Postuluje się udział światła słonecznego, ale też stosunkowo często występują u kobiet w ciąży lub przyjmujących doustne środki hormonalne. Są głównie problemem kosmetycznym, zwłaszcza jeśli pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała (np. twarzy). W leczeniu wykorzystuje się skojarzenia leków miejscowych, laseroterapię, leki hamujące wytwarzanie melaniny, zabiegi mechanicznego lub chemicznego złuszczania naskórka, a także nutraceutyki doustne (np. procyjanidyny). 

Autorzy opisywanej pracy przydzielili 62 osoby z ostudami do grupy otrzymującej – obok kremu z hydrochinonem i kremu z fitrem przeciwsłonecznym – ekstrakt z pomidorów standaryzowany na zawartość likopenu (30 mg) albo placebo. Rezultaty uzyskane po 3 miesiącach wskazują, że w grupie otrzymującej aktywny nutraceutyk odnotowano większą aktywność dysmutazy nadtlenkowej w surowicy (ważny enzym uczestniczący w neutralizacji wolnych rodników) oraz istotną różnicę w zabarwieniu plam na skórze w porównaniu do grupy kontrolnej. Oceny dokonywano w oparciu o Melasma Severity Index, czyli skalę oceniającą stopień zajęcia skóry czoła, intensywność zabarwienia i jednorodność plam. 

Likopen jest antyoksydantem o właściwościach fotoprotekcyjnych, wykorzystywanym m.in. do wspierania leczenia przebarwień skóry w rodzaju ostud. Warto mieć na uwadze, że diagnostykę i leczenie WSZELKICH zmian skórnych powinien nadzorować specjalista dermatolog. 

Na podstawie

Avianggi HD, Indar R, Adriani D, Riyanto P, Muslimin M, Afriliana L, Kabulrachman K. The effectiveness of tomato extract on superoxide dismutase (SOD) and severity degree of patients with melasma. Ital J Dermatol Venerol. 2022 Jun;157(3):262-269. doi: 10.23736/S2784-8671.22.07152-3. PMID: 35707866.