Mikrobiolodzy i chemicy z Uniwersytetu Ryskiego (Łotwa) wykazali, że mieszanina polifenoli może wzmacniać działanie przeciwbakteryjne popularnych antybiotyków. Zdaniem autorów zbadane przez nich naturalne substancje można wykorzystywać pomocniczo w walce z infekcjami bakteryjnymi. 

Poszukiwania nowych związków, także naturalnych, o działaniu antybakteryjnym biorą się z szerzącej się z każdym rokiem oporności na działanie antybiotyków. Badania takie jak przeprowadzone na Łotwie wskazują na teoretyczne możliwości wykorzystania naturalnych polifenoli w chorobach pochodzenia bakteryjnego i muszą być jeszcze zweryfikowane w warunkach badań klinicznych; mimo to wyniki eksperymentów potwierdzają obserwacje pochodzące z medycyny ludowej. Łotewscy naukowcy wykorzystali bowiem bogatą w polifenole mieszaninę propolisu, ekstraktu z liści oliwki europejskiej i kory drzewa lapacho (pao d’arco) – są to naturalne produkty wykorzystywane w tradycyjnej medycynie różnych narodów (i kontynentów!) do leczenia zakażeń. 

W badaniach mikrobiologicznych autorzy wykazali, że ekstrakt taki wykazuje aktywność wobec trzech popularnych patogenów (atakujących często układ oddechowy, ale nie tylko): gronkowca złocistego, Haemophilus influenzae oraz Klebsiella pneumoniae. Co więcej badany preparat okazał się działać synergistycznie z popularnymi antybiotykami: klarytromycyną, azytromycyną i amoksycyliną w połączeniu z kwasem klawulanowym. 

To badanie wykazało aktywność mikrobiologiczną złożonego preparatu opartego wyłącznie na naturalnych źródłach. To, czy takie połączenie okaże się skuteczne w terapii lub profilaktyce infekcji oddechowych, jak podejrzewają autorzy, wymaga wyjaśnienia w kolejnych badaniach (klinicznych). Kolejnym pytaniem jest, czy ewentualna skuteczność będzie również widoczna w stosunku do szczepów opornych na leki przeciwbakteryjne (co nie jest wykluczone). To także materiał na przyszłe prace badawcze. 

Na podstawie

Ramata-Stunda A, Petriņa Z, Valkovska V, Borodušķis M, Gibnere L, Gurkovska E, Nikolajeva V. Synergistic Effect of Polyphenol-Rich Complex of Plant and Green Propolis Extracts with Antibiotics against Respiratory Infections Causing Bacteria. Antibiotics (Basel). 2022 Jan 26;11(2):160. doi: 10.3390/antibiotics11020160. PMID: 35203763; PMCID: PMC8868350.