Naukowcy z Iranu przeprowadzili pilotażowe badanie, w którym do wspomagania odchudzania wykorzystali ekstrakt z liści oliwnych. 

Wcześniej w badaniach na zwierzętach obserwowano, że pewne substancje zawarte w oliwie lub liściach oliwki przeciwdziałają skutkom niezdrowej diety, np. zapobiegają stłuszczeniu wątroby – w mechanizmie epigenetycznym (wpływ na ekspresję genów), antyoksydacyjnym (zabezpieczenie błon komórkowych przed uszkodzeniem), przeciwzapalnym; poprawiały też metabolizm węglowodanów i tłuszczów, a nawet wpływały na stężenia hormonów odpowiadających za regulację apetytu i gromadzenie tkanki tłuszczowej. 

Aby sprawdzić, czy podobny efekt będzie widoczny w warunkach klinicznych, autorzy zaprosili do badania 70 kobiet z nadwagą/otyłością, które podzielono na dwie grupy. W obu stosowano dietę z ograniczeniem kalorii (z deficytem 500 kcal dziennie), ale w jednej dołączono ekstrakt z oliwki europejskiej w dawce 250 mg dziennie, w drugiej natomiast placebo. Uczestniczki obserwowano przez 8 tygodni. 

Analiza wykonana po tym czasie wykazała, że osoby suplementujące ekstrakt z liści oliwki uzyskały większą redukcję masy ciała, wskaźnika masy ciała (BMI) i masy tkanki tłuszczowej, czemu towarzyszyły także istotnie lepsze parametry gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej, jak glikemia na czczo, stężenie insuliny, stopień insulinooporności, profil lipidowy, jak również zmiany stężeń leptyny i adiponektyny (hormony wpływające m.in. na apetyt i wrażliwość na insulinę). 

Dołączenie ekstraktu z liści oliwnych do diety z ograniczeniem kalorii wpłynęło zatem wielokierunkowo na metabolizm i gospodarkę hormonalną, przez co może wzmacniać skuteczność odchudzania – konkludują autorzy i zapowiadają dalsze badania. 

Na podstawie

Haidari F, Shayesteh F, Mohammad-Shahi M, Jalali MT, Ahmadi-Angali K. Olive Leaf Extract Supplementation Combined with Calorie-Restricted Diet on Reducing Body Weight and Fat Mass in Obese Women: Result of a Randomized Control Trial. Clin Nutr Res. 2021 Oct 31;10(4):314-329. doi: 10.7762/cnr.2021.10.4.314. PMID: 34796136; PMCID: PMC8575641.