Naukowcy z Wydziału Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Tulane University School of Medicine w USA sprawdzili, które witaminy i minerały dają najlepsze wyniki wspomagające leczenie ran. 

Temat jest o tyle ważny, że trudno leczące się rany są w chirurgii sporym problemem. Przyczyn może być wiele (np. cukrzyca, choroba nowotworowa, zakażenie, zaburzenia ukrwienia, niedostateczna podaż białka). I o ile prawidłowe żywienie jest w tym kontekście oczywistą oczywistością, nie ma oficjalnych wytycznych co do ewentualnej suplementacji witamin i minerałów u takich chorych. 

Autorzy przeanalizowali dostępne badania kliniczne, w ramach których prowadzono suplementację witamin i minerałów u pacjentów z różnymi rodzajami trudnych ran. I tak:

  • w oparzeniach korzystna okazała się suplementacja witamin A, B1, B6, B12, D, E, cynku, wapnia, miedzi, magnezu, selenu;
  • w odleżynach korzyści przynosiła suplementacja witaminy C i cynku;
  • w owrzodzeniach cukrzycowych skuteczna była suplementacja witamin A, B9 (kwas foliowy), D i E;
  • w owrzodzeniach żylnych korzystny był cynk;
  • w przerosłych bliznach pomagała witamina E. 

Na podstawie

Saeg F, Orazi R, Bowers GM, Janis JE. Evidence-Based Nutritional Interventions in Wound Care. Plast Reconstr Surg. 2021 Jul 1;148(1):226-238. doi: 10.1097/PRS.0000000000008061. PMID: 34181622.