W czasopiśmie poświęconym leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego i limfatycznego pojawił się artykuł podsumowujący przyszłe możliwości wykorzystania naturalnych substancji w pewnym rodzaju takich nowotworów, czyli w chłoniakach. 

Praca pochodzi z Pakistanu i bynajmniej nie przedstawia głównego nurtu medycyny tzw. zachodniej, w którym plasuje się i polska onkologia. Nie mówi też jednak, by rezygnować z leczenia onkologicznego na rzecz naturoterapii, jest raczej zwróceniem uwagi na to, gdzie poszukiwać nowych substancji o działaniu przeciwnowotworowym i ewentualnie jakimi produktami wspomagać leczenie chłoniaków (taka sugestia pojawia się w artykule, mimo że jest niezgodna ze współcześnie dominującym podejściem nazywanym evidence-based medicine). Wiele leków onkologicznych ma pochodzenie naturalne, stąd naturalne, że kolejnych substancji o potencjale antynowotworowym poszukiwać można w naturalnych produktach. Przytaczane w artykule badania naukowe wskazują zresztą dość często na synergię tych substancji z aktualnie stosowanymi lekami antyproliferacyjnymi (czyli na teoretyczną możliwość wzmacniania ich skuteczności antynowotworowej). 

Do takich nutraceutyków autorzy zaliczają:

  • kurkuminę z kurkumy;
  • resweratrol i jego źródło (winogrona);
  • bromelainę pochodzącą z ananasa;
  • morelę japońską z dwiema substancjami aktywnymi: kwasem betulinowym i kwasem oleanolowym;
  • EGCG (galusan epigallokatechiny) z zielonej herbaty;
  • i wreszcie acetogeniny z flaszowcowatych – do tej rodziny należy np. graviola i asymina (urodlin, pawpaw). 

Znakomita większość przytaczanych przez autorów badań ma charakter przedkliniczny, czyli wymaga jeszcze potwierdzenia w badaniach klinicznych. Nie są ustalone ani dawki, ani też fakt, czy obserwowane w badaniach eksperymentalnych efekty przeciwnowotworowe będą możliwe do uzyskania u ludzi. Przegląd ten wskazuje jednak na potencjał terapeutyczny wymienionych naturalnych produktów i być może zwróci uwagę przemysłu farmaceutycznego, jest wtedy większa szansa na weryfikację ich właściwości antychłoniakowych w praktyce klinicznej. 

Na podstawie

Batool A, Hazafa A, Ahmad S, Khan HA, Abideen HMZ, Zafar A, Bilal M, Iqbal HMN. Treatment of lymphomas via regulating the Signal transduction pathways by natural therapeutic approaches: A review. Leuk Res. 2021 Mar 2;104:106554. doi: 10.1016/j.leukres.2021.106554. Epub ahead of print. PMID: 33684680.