Greccy endokrynolodzy udowadaniają w metaanalizie badań klinicznych, że suplementacja koenzymu Q10 pomaga kobietom, które zostały zakwalifikowane do zabiegów wspomagania rozrodu. 

Bezpłodność wymaga, o ile para pragnie ciąży, dość szybkiego działania. Dziś nie czeka się długo na rezultaty, bo z każdym rokiem stopniowo traci się bardzo cenny czynnik pozwalający szczęśliwie donosić ciążę – czyli biologiczną młodość. Ustala się zatem, czy za bezpłodność odpowiada stan zdrowia partnera, czy kobiety, jaka jest przyczyna i czy można ją leczyć, a jeśli leczenie nie jest w miarę szybko skuteczne, dąży się do zastosowania bardziej zaawansowanych technik umieszczenia zarodka w macicy.

Jednym z problemów, na które natykają się bezpłodne pary, jest brak możliwych do zidentyfikowania przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Powody mogą bardzo różne, a jednym z nich może być np. nadmierna waga ciała i zła dieta, powodująca nadmierny stres oksydacyjny. Zaleca się oczywiście schudnięcie i regularną aktywność fizyczną, odstresowanie, ale gdy to nie daje rezultatu, powracamy do rozważenia zastosowania technik wspomagania rozrodu. Trochę podobnie jest w przypadku zespołu policystycznych jajników, z tym że tu dieta i aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych elementów kompleksowej terapii. 

Gdy już dojdzie do prób tzw. sztucznego zapłodnienia, celem jest, by wprowadzony zarodek przetrwał i rozwinął się w pełnoprawną, zdrową ciążę. Jak się okazuje, ten proces wspomaga suplementacja koenzymu Q10, być może z powodu jego działania antyoksydacyjnego. Greccy naukowcy przeanalizowali dane z pięciu randomizowanych badań klinicznych z udziałem 450 kobiet i stwierdzili, że te, które otrzymywały koenzym Q10, miały o prawie 30% większe szanse na zajście w ciążę, i ten wzrost szans był dwukrotny w porównaniu z grupą kontrolną. Nie wpływał natomiast koenzym Q10 na ryzyko utraty ciąży. 

Koenzym Q10 jest jak widać przydatny w sytuacji, gdy potrzeba stosować (bardzo drogie) techniki wspomagania rozrodu, bo zwiększa szanse na ich skuteczność. Pytanie brzmi, czy może pomóc wcześniej, zanim staną się one potrzebne – na to jednak muszą odpowiedzieć kolejne badania naukowe. 

Na podstawie

J Assist Reprod Genet. 2020 Aug 7.  Does coenzyme Q 10 supplementation improve fertility outcomes in women undergoing assisted reproductive technology procedures? A systematic review and meta-analysis of randomized-controlled trials. Panagiota Florou et al.