Olejki eteryczne mogą znaleźć miejsce w klasycznej zachodniej medycynie – uważają specjaliści z Uniwersytetu w Nebrasce i Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles (USA). Najlepiej przebadanym przykładem jest olejek lawendowy, który oprócz działania przeciwlękowego, nasennego i uspokajającego korzystnie wpływa na proces gojenia rany. 

Na zachodzie wśród lekarzy stopniowo rośnie zainteresowanie olejkami eterycznymi. Palmę pierwszeństwa dzierży olejek lawendowy. Jak się okazuje, może być przydatny m.in. w leczeniu trudnych ran, co powinno cieszyć szczególnie chirurgów (i ich pacjentów). 

Autorzy przejrzeli dostępne prace naukowe przeanalizowali 20 z nich pod kątem przydatności olejku lawendowego we wspomnianym wskazaniu. Siedem z nich było raportami z badań klinicznych. Dane wskazują, że olejek lawendowy aplikowany na rany:

  • zwiększa aktywność białek uczestniczących w odbudowie tkanki;
  • nasila syntezę kolagenu;
  • skraca czas do wygojenia rany. 

Najprawdopodobniej za takim działaniem stoi stymulacja przez aplikowany miejscowo olejek lawendowy fibroblastów, czyli komórek odpowiadających za remodeling tkanki łącznej, oraz przyspieszanie rozkładu mikroskrzepów krwi. Nie bez znaczenia jest też wpływ przeciwbólowy olejku z lawendy. 

Wykorzystanie w tym celu olejku lawendowego nie jest bynajmniej nowością. Jego właściwości antyseptyczne są znane od czasów antycznych. Do wspomagania gojenia ran używali go wojskowi lekarze w czasie II wojny światowej. 

Zanim olejek lawendowy zostanie uznany za terapię opartą na dowodach, trzeba będzie przeprowadzić więcej badań – to dziś standardowa procedura. Konieczna będzie też standaryzacja olejków lawendowych, aby zapewnić określoną ilość substancji czynnych w każdym z preparatów używanych w celu wspomagania gojenia rany. Lekarze powinni jednak poznać tę opcję leczenia, aby móc optymalnie pomagać swoim pacjentom – piszą autorzy w podsumowaniu. 

Na podstawie

J Altern Complement Med. 2020 Jun 24. The Effects of Lavender Essential Oil on Wound Healing: A Review of the Current Evidence. Samuelson R et al.