Suplementacja wyciągu z kurkumy z imbirem i czarnym pieprzem okazała się działać przeciwzapalnie równie skutecznie jak naproksen. 

Porównanie tych dwóch metod przeprowadzili naukowcy z Iranu; w tym kraju prowadzone są stosunkowo intensywne badania nad naturalnymi metodami leczniczymi, po części na pewno ze względu na długie tradycje medycyny perskiej. 

Testowanym polem działania przeciwzapalnego była tym razem choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Do badania klinicznego zaproszono 60 chorych z różnym stopniem jej zaawansowania (łagodna do umiarkowanej) i bólem przekraczającym 5 w skali wizualnej. Przydzielono ich losowo do grupy otrzymującej popularny niesterydowy lek przeciwzapalny (NLPZ) naproksen albo suplement zawierający wyciąg z kłącza kurkumy, czarny pieprz i imbir dwa razy dziennie. Leczenie stosowano przez miesiąc. Po tym czasie sprawdzono, jak zmieni się stężenie prostaglandyny E2 (PGE2) w surowicy. Związek ten jest elementem reakcji immunologicznych i uczestniczy w destrukcji chrząstki stawowej – wykazano, że w warunkach przeciążenia tejże PGE2 uwalniana jest do krwi, sama zaś PGE2 hamuje syntezę macierzy chrząstki i ułatwia jej degradację przez metaloproteazy. 

Po miesiącu w obu grupach stężenie prostaglandyny E2 zmniejszyło się – w obu istotnie statystycznie, ale bez różnic między grupami. To pokazuje, że pod względem przeciwdziałania skutkom PGE2 oba specyfiki zadziałały z podobną efektywnością. Różnica na korzyść skojarzenia naturalnego przejawia się w działaniach ubocznych, których akurat kurkumina ma w porównaniu z NLPZ niewiele. 

Szkoda, że autorzy nie monitorowali innych parametrów zapalnych (np. cytokin o dużym znaczeniu w chorobie zwyrodnieniowej stawów) i nie podali, jak zmieniał się ból – choć być może będzie to tematem osobnego artykułu. Tak czy inaczej, praca ta dostarcza nowych danych do wiedzy o przeciwzapalnym działaniu kurkumy i synergii z imbirem i czarnym pieprzem. A każda skuteczna metoda w chorobie zwyrodnieniowej stawów, pozbawiona działań ubocznych NLPZ, jest na wagę złota – i tak zresztą jest często nazywana kurkuma, „złotą przyprawą”. 

Na podstawie

Phytother Res. 2020 Mar 16. Herbal formulation „turmeric extract, black pepper, and ginger” versus Naproxen for chronic knee osteoarthritis: A randomized, double-blind, controlled clinical trial. Heidari-Beni M, Moravejolahkami AR, Gorgian P, Askari G, Tarrahi MJ, Bahreini-Esfahani N.