Kolejne badanie kliniczne wskazuje, że kwasy omega-3 są ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju mózgu dzieci. Hiszpańscy naukowcy sprawdzili skuteczność suplementacji w leczeniu objawów ADHD. 

W opisywanym badaniu klinicznym uczestniczyło 60 dzieci podzielonych na 4 grupy:

  • grupa kontrolna;
  • grupa otrzymująca suplementację kwasów omega-3;
  • grupa mająca przestrzegać diety śródziemnomorskiej;
  • dieta śródziemnomorska plus suplementacja omega-3.

Dietę opracowywał indywidualnie dla każdego z dzieci dietetyk. Kwasy omega-3 podawano w dawce 550 mg EPA i 225 mg DHA. Skupiono się na wpływie interwencji na impulsywność, czyli skłonność do niezaplanowanego działania i szybkich, nieprzemyślanych decyzji, bez rozważania ich konsekwencji. Do jej oceny wykorzystano zmodyfikowaną skalę (kwestionariusz) Barrata w wersji dla dzieci. Obserwacja trwała 8 tygodni.

Rezultaty okazały się zaskakujące: między grupami nie stwierdzono różnic statystycznych, za wyjątkiem grupy suplementującej kwasy omega-3. Ci pacjenci po 8 tygodniach okazali się istotnie mniej impulsywni niż wszyscy pozostali.

Na podstawie tych obserwacji autorzy uznają, że u dzieci z ADHD i dominującym problemem impulsywności lub hiperaktywności należy rozważyć suplementację kwasów omega-3. Oczywiście konieczne są kolejne badania, które pomogą wskazać, kto odniesie największe korzyści z suplementacji i jaka powinna być optymalna dawka kwasów omega-3, ciekawa będzie też próba wyjaśnienia, dlaczego nieskuteczna okazała się dieta śródziemnomorska.

Te wyniki są interesujące z jeszcze jednego punktu widzenia: przeczą powtarzanej przez ekspertów niczym mantra opinii, że suplementacja nie ma przewagi nad prawidłowo skonstruowaną dietą. Jak widać, nie jest to wcale takie proste ani oczywiste.

Na podstawie

Neurologia. 2019 Dec 26. Impulsiveness in children with attention-deficit/hyperactivity disorder after an 8-week intervention with the Mediterranean diet and/or omega-3 fatty acids: A randomised clinical trial. San Mauro Martin I et al.