Brazylijscy naukowcy postanowili poeksplorować związek między rozwojem cukrzycy typu 2 a niedoborem witaminy D. Jak piszą, witamina D wpływa korzystnie na metabolizm glukozy, warto więc sprawdzić, czy suplementacja tej witaminy przyczyni się do poprawy stanu chorych na cukrzycę. 

Inaczej niż zwykle w tego typu badaniach, tym razem sprawdzano nie tylko zmiany stężenia glukozy we krwi, czy parametrów wyrównania cukrzycy, ale przede wszystkim to, czy pod wpływem witaminy D zmniejszy się ilość uszkodzeń materiału genetycznego w komórkach.

W badaniu uczestniczyło 75 pacjentów kliniki na Uniwersytecie Southern Santa Catarina. Otrzymywali 4000 j.m. witaminy D3 codziennie przez 8 tygodni. Istotnie zwiększyło się w tym czasie stężenie witaminy D we krwi chorych, dodatkowo korzystnie zmieniły się parametry metabolizmu glukozy (a o to przecież chodzi w cukrzycy), ale także zmniejszyły się markery stresu oksydacyjnego i uszkodzenia DNA.

Po zakończeniu badania pacjenci przestali otrzymywać suplementację witaminy D i nastąpił stopniowy spadek jej stężenia we krwi, jednak po miesiącu wciąż było większe niż wyjściowe – świadczy to o tym, że zapasy witaminy D wyczerpują się powoli.

Całość obserwacji autorzy interpretują tak, że wyrównywanie niedoborów witaminy D przyczynia się do poprawy stanu zdrowia u chorych na cukrzycę typu 2 i może być pomocne jako dodatek do pozostałych leków, które chorzy mają zlecone od lekarzy i które powinni regularnie stosować.

Na podstawie

Mutagenesis. 2019 Feb 6. Vitamin D3 as adjuvant in the treatment of type 2 diabetes mellitus: modulation of genomic and biochemical instability. Fagundes GE, Macan TP, Rohr P, Damiani AP, Da Rocha FR, Pereira M, Longaretti LM, Vilela TC, Ceretta LB, Silveira CM, Silveira PCL, Teixeira JPF, de Andrade VM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s