Niemieccy naukowcy wykazali, że suplementacja pewnych mikroskładników żywieniowych u chorych na arytmię poprawia metabolizm i parametry czynności serca. 

Wpływu na samą arytmię (czyli zaburzenia rytmu serca) w tym akurat badaniu nie zaobserwowano. Analizą objęto pacjentów przychodni kardiologicznej, którzy byli w wieku 18-75 lat i u których rozpoznano przedwczesne pobudzenia komorowe, nadkomorowe lub częstoskurcz nadkomorowy (u wszystkich arytmia była udokumentowana w badaniu holterowskim).

Oprócz oceny zapisu EKG mierzono parametry funkcji lewej komory serca za pomocą echokardiografii oraz oceniano metabolizm węglowodanów (glikemia na czczo, stężenie insuliny na czczo, insulinooporność) przy rozpoczęciu badania oraz po 6 tygodniach suplementacji.

Jako suplementy (dodawane do standardowego leczenia!) wykorzystano kompleks składający się z magnezu, potasu, witaminy B12, kwasu foliowego, niacyny oraz koenzymu Q10. Minerały są ważnym elementem z punktu widzenia czynności bioelektrycznej serca (zwłaszcza układu bodźcoprzewodzącego), natomiast koenzym Q10 jako substancja z grupy tzw. mioenergetyków redukuje stres oksydacyjny i może uzupełniać braki w łańcuchu oddechowym w mitochondriach, przyczyniając się do usprawnienia generacji energii (i w związku z tym poprawy funkcjonowania komórek); podobne korzyści może przynosić w aspekcie zaburzonego metabolizmu cukrów.

W grupie otrzymującej suplementację stwierdzono:

  • istotną poprawę stężenia insuliny na czczo;
  • poprawę insulinowrażliwości tkanek;
  • poprawę masy lewej komory serca;
  • tendencję do ścieńczania grubości przegrody międzykomorowej;
  • tendencję do poprawy napełniania lewej komory.

Nie wykazano poprawy pod względem przebiegu klinicznego arytmii, ale tu autorzy wyraźnie wskazują, że badana grupa 54 osób mogła być zbyt mała, by wykazać takie działanie suplementów. To, że prosta interwencja dietetyczna była jednak w stanie poprawić parametry gospodarki węglowodanowej i parametry funkcji lewej komory – o którą to poprawę walczy się przecież dla dobra chorego za pomocą drogich, coraz to nowych leków – zasługuje z pewnością na uwagę i prowadzenie dalszych badań. Niedroga suplementacja może bowiem oferować dodatkowe korzyści do tych już uzyskiwanych dzięki nowoczesnym lekom.

Źródło

BMC Cardiovasc Disord. 2018 Dec 3;18(1):220. Dietary intervention with a specific micronutrient combination for the treatment of patients with cardiac arrhythmias: the impact on insulin resistance and left ventricular function. Parsi E, Bitterlich N, Winkelmann A, Rösler D, Metzner C.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s