Codzienna suplementacja koenzymu Q10 wpływa korzystnie na parametry gospodarki węglowodanowej i lipidowej u chorych na cukrzycę typu 2 – wskazuje najnowsza zbiorcza analiza badań klinicznych.

Tak naprawdę nie wiadomo wciąż, skąd się bierze cukrzyca typu 2. Wiemy że w pewnym momencie dochodzi do masowego uszkodzenia receptora dla insuliny w komórkach, przez co insulina przestaje pełnić swoje główne zadania – wprowadzać glukozę do wnętrza komórek. To powoduje, że stężenie tego cukru we krwi rośnie, na co reaguje trzustka – wydzielając coraz większe ilości insuliny. W pewnym momencie możliwości trzustki się jednak wyczerpują, stężenie glukozy przekracza bezpieczny poziom i zaczyna uszkadzać naczynia krwionośne i poszczególne narządy. Szczególnie często cukrzyca tego rodzaju (typu 2) współistnieje z otyłością i zaburzeniami lipidowymi, czyli nieprawidłowymi przemianami cholesterolu.

Z analizy 14 badań klinicznych z udziałem blisko 700 chorych na cukrzycę skojarzoną z nadwagą lub otyłością wynika, że suplementacja silnego antyoksydantu, jakim jest koenzym Q10, wpływa korzystnie na zaburzony metabolizm zarówno tłuszczu, jak i cukru. Wyraża się to istotną poprawą:

  • stężenia glukozy na czczo;
  • poziomu hemoglobiny A1c;
  • stężenia triglicerydów.

Koenzym Q10 jest w tej sytuacji skuteczny nawet w mniejszych dawkach (<200 mg dziennie). Nie wykazuje poważnych działań niepożądanych, w przeciwieństwie do wielu leków przeciwcukrzycowych.

Wyniki te wspierają hipotezę, że w patogenezie cukrzycy istotną rolę odgrywa zaburzenie procesów utleniania i redukcji oraz dysfunkcja mitochondriów prowadząca do uszkodzeń komórkowych. Takie uszkodzenia generuje przewlekła hiperglikemia (podniesione stężenie glukozy we krwi). Nasz organizm w teorii sam powinien wytwarzać koenzym Q10 (ważny element budowy mitochondrium, uczestniczący w wytwarzaniu energii), jednak u chorych na cukrzycę stężenie tego związku jest zmniejszone w stosunku do tego u zdrowych osób – stąd idea wykorzystania suplementacji koenzymu Q10 w cukrzycy typu 2.

Źródło

Diabetes Metab Syndr Obes. 2018 Nov 29;11:875-886. Effects of coenzyme Q10 on cardiovascular and metabolic biomarkers in overweight and obese patients with type 2 diabetes mellitus: a pooled analysis. Huang H, Chi H, Liao D, Zou Y.