Suplementacja błonnika u osób otyłych skutkuje zmianami bakteryjnej flory jelitowej – opisują wyniki swojego eksperymentu kanadyjscy naukowcy. 

Badanie, które przeprowadzili Kanadyjczycy, daje wgląd w to, co się dzieje z bakteriami jelitowymi u osób otyłych, których dieta jest często uboga w błonnik, po wprowadzeniu jego regularnej suplementacji. A są to zjawiska o potencjalnym znaczeniu praktycznym, w ostatnich latach bowiem podejrzewa się, że dysbioza, czyli zaburzenie składu flory jelitowej, może być powodem wielu chorób przewlekłych – w tym także przyczyniać się do rozwoju otyłości!

Autorzy przez 12 tygodni zapewniali suplementację błonnika 29 osobom otyłym i porównywali zmiany zachodzące w ich układzie pokarmowym z liczącą 24 osoby grupą kontrolną. W grupie suplementującej błonnik wzrosła liczba bakterii z rodzaju Lachnospira, odnotowano zmiany składu chemicznego kału, np. większe ilości krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (kwasy te są wytwarzane z błonnika przez bakterie i pełnią m.in. rolę ochronną przed rakiem jelita grubego), a co najciekawsze – im większe były ilości Lachnospira, tym większy spadek masy ciała odnotował uczestnik.

Badanie to wpisuje się znakomicie w hipotezę, którą oficjalnie popiera już część naukowców: że otyłość jest powiązana przyczynowo z bakteriami w jelitach. Część nawet uważa, że powinno się ją leczyć w pierwszej kolejności probiotykami. Nawet jeśli dla niektórych to zbyt przełomowa idea – póki co na pewno warto zwiększyć ilość błonnika w diecie.

Źródło

J Nutr Biochem. 2018 Nov 26;64:228-236. Impact of dietary fiber supplementation on modulating microbiota-host-metabolic axes in obesity. Mayengbam S, Lambert JE, Parnell JA, Tunnicliffe JM, Nicolucci AC, Han J, Sturzenegger T, Shearer J, Mickiewicz B, Vogel HJ, Madsen KL, Reimer RA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s