Specjaliści ds. mukowiscydozy z Holandii oceniają, że utrzymywanie prawidłowych stężeń witaminy D jest ważne dla zachowania prawidłowej czynności płuc w tej chorobie.
Mukowiscydoza to choroba, w której z powodu mutacji genetycznej komórki wytwarzające śluz produkują wydzielinę nadmiernie gęstą i lepką. To z kolei wpływa niekorzystnie na pracę różnych narządów: trzustki (utrudnia przepływ soków trawiennych), wątroby, nerek, jelit, jąder, ale najpoważniejsze są konsekwencje dla płuc. W gęstym śluzie łatwo bowiem rozwijają się bakterie, często więc dochodzi do częstych infekcji, zwłaszcza zapaleń płuc – które mogą przebiegać dramatycznie i być wyjątkowo trudne do wyleczenia (do gęstego śluzu trudno przedostać się lekom przeciwbakteryjnym). Podobnie jest z zatokami, z których również utrudniona jest ewakuacja śluzu.
Dzieci z mukowiscydozą otrzymują suplementację witaminy D – choćby z tego względu, że zmiany chorobowe w układzie pokarmowym wiążą się z pogorszonym jej wchłanianiem, ale też z uwagi na działanie immunomodulacyjne witaminy D. Autorzy niedawno opublikowanej pracy naukowej postanowili opisać, jak długotrwała suplementacja witaminy D wpływa na funkcję płuc u dzieci z mukowiscydozą. Analizowali 4-letni okres pod kątem zmiennych spirometrycznych u blisko 200 dzieci chorych na mukowiscydozę (spirometria to badanie, które pozwala lekarzom ocenić, jak dobrze płuca radzą sobie z wymianą powietrza).
Autorzy zwrócili uwagę na istotną korelację między stężeniem witaminy D w surowicy a ważnymi parametrami czynności płuc – ozwala to podejrzewać, że im wyższe zasoby witaminy D, tym lepiej chronione są płuca przed skutkami ciężkich infekcji. Dodatkowo, okazało się, że wyższa masa ciała koreluje z niższym stężeniem witaminy D we krwi. Oznacza to, że chore na mukowiscydozę dzieci z nadwagą czy otyłością powinny otrzymywać wyższe dawki witaminy D – aby lepiej chronić płuca i w związku z tym wydłużyć życie.
Źródło
Br J Nutr. 2018 Nov 16:1-7. Vitamin D intake, serum 25-hydroxy vitamin D and pulmonary function in paediatric patients with cystic fibrosis: a longitudinal approach. Timmers NKLM, Stellato RK, van der Ent CK, Houwen RHJ, Woestenenk JW.