Duże spożycie błonnika wiąże się z redukcją ryzyka raka jajnika. Czy jednak to działa błonnik, czy przyjmowane wraz z nim polifenole, czy może jeszcze jakiś inny element stylu życia – tego nie wiemy. Na pewno jednak warto dbać o dietę bogatą w błonnik, już od najmłodszych lat!

Autorzy metaanalizy zgromadzili badania oceniające związek między ilością błonnika w diecie i częstością występowania raka jajnika. W sumie objęło one przeszło 140 tys kobiet, z czego u blisko 6 tys. doszło do rozwoju tego nowotworu. Analiza wskazała, że kobiety, które spożywały najwięcej błonnika, miały ryzyko ponad 20 proc. mniejsze, niż te, które spożywały go najmniej. Zależność ta wydaje się zależeć od dawki błonnika – na każde 10 g dziennie ryzyko zmniejszało się o 12 proc.

Ciekawe jest to, że bardzo mała była heterogenność analizowanych badań, co oznacza, że efekty błonnika były spójne w każdej z grup i można podejrzewać, że jest to działanie uniwersalne. Na podstawie badan obserwacyjnych nie można jednak wnioskować, czy wychwycono związek przyczynowo-skutkowy. Możliwe bowiem, że za zmniejszanie ryzyka raka jajnika odpowiadają jakieś czynniki, które towarzyszą przyjmowaniu dużej ilości błonnika – np. przyjmowanie wraz z nim polifenoli, niepalenie tytoniu albo dbanie o zdrowy styl życia. Takie zjawisko określa się mianem istnienia czynników zakłócających i projektuje kolejne badania, które mają wyjaśnić naturę zaobserwowanych korelacji.

Póki co warto traktować tę pracę jako kolejny argument stosowania diety bogatej w błonnik.

Źródło

Nutr J. 2018 Oct 30;17(1):99. Dietary fiber intake and reduced risk of ovarian cancer: a meta-analysis. Zheng B, Shen H, Han H, Han T, Qin Y.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s