Korzyści z suplementacji kwasów omega-3 u zawodowych sportowców obejmują wpływ na regenerację mięśni, który ujawnia się m.in. pod postacią lepszej zdolności do wykonywania określonych wysiłków – sugeruje badania przeprowadzone z udziałem zawodników rugby union z Nowej Zelandii. 

Rugby union to dyscyplina sportu ciesząca się w Nowej Zelandii równie wielką popularnością jak w Polsce piłka nożna, nie dziwi więc, że tamtejsi naukowcy postanowili sprawdzić efekty suplementacji w tej właśnie grupie zawodników. Badanie przeprowadzono, dzieląc uczestników na dwie grupy, przy czym w obu stosowano suplement białkowy, ale jedna partia była wzbogacona o kwasy omega-3 pochodzące z olejów rybich. Zawodnicy mieli stosować suplement dwa razy dziennie przez 5 tygodni w okresie przygotowań do zawodów.

Po zakończeniu badania stwierdzono z dużym prawdopodobieństwem korzystny, choć umiarkowany wpływ kwasów omega-3 na ból kończyn dolnych, zdolność do wykonywania podskoków oraz złagodzenie zmęczenia.

Całokształt wpływu kwasów omega-3 na elitę sportową trudno zignorować – jest to kolejne badanie ukazujące słuszność decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o rekomendacji sportowcom suplementacji kwasów omega-3 (i białka również).

Źródło

Eur J Sport Sci. 2018 Nov;18(10):1357-1367. Adding omega-3 fatty acids to a protein-based supplement during pre-season training results in reduced muscle soreness and the better maintenance of explosive power in professional Rugby Union players. Black KE, Witard OC, Baker D, Healey P, Lewis V1 Tavares F, Christensen S, Pease T, Smith B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s