Metaanaliza badań klinicznych z randomizacją wskazuje, że witamina D hamuje remodeling lewej komory i poprawia funkcję serca u osób z niewydolnością serca. Jest przy tym bezpieczna (i niedroga). 

Niewydolność serca to stan krańcowego wyczerpania serca. Nie jest ono w stanie tłoczyć tyle krwi, ile powinno, co wywiera piętno na działaniu praktycznie każdego narządu. Jest więc niewydolność serca chorobą całego organizmu. Najczęściej jest ostatnim etapem innej poważnej choroby serca, np. miażdżycy, gdy zawały wyłączą pokaźną część mięśnia sercowego z działania, albo nieleczonej wady zastawkowej, gdy serce przez wiele lat musi pracować ponad siły z uwagi na zmiany ciśnień i oporów związane z chorobą zastawek. Wiele chorób układu krążenia może prowadzić w konsekwencji do niewydolności serca, a więc złego samopoczucia, duszności, niemożności wykonywania wysiłków, w skrajnych przypadkach – nawet niewielkich, jak czesanie się czy wstanie z łóżka.

Wraz z postępami kardiologii coraz więcej osób przeżywa stany ostre (np. zawał) i coraz dłużej żyje z chorobą serca, co powoduje, że u coraz większego odsetka społeczeństwa pojawia się niewydolność serca. We wczesnym stadium pierwsze wskazówki co do obecności tej choroby często daje badanie echokardiograficzne, które może wskazać gorszą kurczliwość serca. Mimo wprowadzenia w ostatnich latach nowych leków (tradycyjną digoksynę zastapiły dziś inhibitory konwertazy angiotensyny, beta-blokery i antagoniści aldosteronu) śmiertelność w tej chorobie wciąż jest wysoka, dlatego poszukuje się nowych sposobów wzmacniania osłabionego serca.

Pewne dane z badań naukowych wskazują, że witamina D jest prawdopodobnie ogniwem układów hormonalnych aktywowanych w niewydolności serca i że jej brak wiąże się z gorszym rokowaniem. Autorzy omawianej metaanalizy postanowili sprawdzić, jak suplementacja witaminy D wpływa na parametry echokardiograficzne pracy serca. Okazało się, że w grupie otrzymującej witaminę D stwierdzono poprawę frakcji wyrzutowej lewej komory (która w uproszczeniu mówi o ilości krwi, którą serce tłoczy w czasie jednego skurczu – im ona większa, tym mniejsza niewydolność) oraz zmniejszenie wymiaru końcoworozkurczowego lewej komory (co świadczy pośrednio o lepszej kurczliwości serca).

Witamina D okazała się skuteczna zwłaszcza:

  • w dawce >4000 j.m. dziennie
  • w grupie chorych z wyjściowo obniżoną frakcją wyrzutową.

Źródło

BMJ Open. 2018 Aug 30;8(8):e020545. Effect of vitamin D on ventricular remodelling in heart failure: a meta-analysis of randomised controlled trials. Zhao JD, Jia JJ, Dong PS, Zhao D, Yang XM, Li DL, Zhang HF.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s