Badanie przeprowadzone w Indiach ukazuje, jak naturalny suplement zwiększa efekty treningu siłowego. 

Do badania wykorzystano połączone ekstrakty z dwóch roślin tropikalnych: owocni mangostanu oraz liści cynamonowca tamala. Sam eksperyment składał się zaś z dwóch części: pierwszą przeprowadzono na myszach, druga była badaniem klinicznym z udziałem ludzi. Myszy otrzymujące mangostan z cynamonowcem miały lepsze wyniki testów oceniających czas pływania, przepłynięty dystans i siłę mięśni łap.

W tej drugiej części u 38 młodych (średni wiek ok. 26 lat) mężczyzn uprawiających trening siłowy przez 42 dni podawano suplement albo placebo. Po 2, 4 i 6 tygodniach oceniano siłę mięśni obręczy górnej i dolnej za pomocą testu 1-RM (czyli jaki maksymalny ciężar byli w stanie unieść tylko raz w serii) oraz za pomocą serii wyprostu nóg z obciążeniem. Dodatkowo monitorowano stężenie testosteronu, insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), insuliny oraz mleczanów – przed i po ćwiczeniach.

Wyniki suplementacji okazały się spektakularne: siła mięśni klatki piersiowej wzrosła na tyle, że wyciskany ciężar wzrósł średnio o 20 kg w porównaniu do grupy placebo, dla nóg różnica wyniosła prawie 25 kg, a przyrost powtórzeń w ćwiczeniu nóg wynosił średnio o 4 więcej. Suplement zwiększył istotnie obwód ramion oraz beztłuszczową masę ciała. Nie odnotowano natomiast żadnego wpływu na gospodarkę hormonalną w badaniach krwi i moczu.

Takie badanie uzmysławia, że może istnieć coś takiego jak naturalny doping – zupełnie różny od tego zabronionego, chemicznego czy hormonalnego, bo pochodzący z dobrze dobranych produktów roślinnych.

Źródło

J Int Soc Sports Nutr. 2018 Oct 22;15(1):50. Combined extracts of Garcinia mangostana fruit rind and Cinnamomum tamala leaf supplementation enhances muscle strength and endurance in resistance trained males. Konda MR, Alluri KV, Janardhanan PK, Trimurtulu G, Sengupta K.