Zespół naukowców z Uniwersytetu w San Nicolás de los Garza (Meksyk) oraz Uniwersytetu w Teksasie (USA) jako pierwszy na świecie opisał działanie antywirusowe wyciągu z wodorostów. Polifenole w nim zawarte wydają się bezpośrednio uszkadzać wirusy, w ten sposób je dezaktywując.

Naukowcy badali właściwości wodorostów w laboratorium, aplikując różne wyciągi w hodowlach komórkowych zakażonych wirusem odry. To właśnie z myślą o zapobieganiu śmierciom dzieci w przebiegu tej choroby autorzy poszukują dodatkowych sposobów jej zwalczania, obok szczepień. Siłę działania przeciwwirusowego oceniano na podstawie redukcji tworzących się syncytiów komórkowych (są to struktury pojawiające się w mikroskopie pod wpływem działania wirusów na komórki, a ich redukcja świadczy o osłabieniu potencjału chorobotwórczego cząstek badanego wirusa). Obserwacje te potwierdzano za pomocą metody genetyki molekularnej – reakcji łańcuchowej polimerazy.

Największą skuteczność w selektywnym osłabianiu patogenności wirusów odry okazały się mieć wyciągi z listownicy Ecklonia arborea (ang. kelp) oraz krasnorostu Solieria filiformis. Co ważne, w porównaniu z lekiem przeciwwirusowym rybawiryną oba ekstrakty okazały się bezpieczne, tzn. cechuje niska toksyczność dla komórek.

Zdaniem autorów wykazanie aktywności wirusobójczej wodorostów może być w przyszłości wykorzystane i w ramach profilaktyki chorób zakaźnych, i jako dodatkowa opcja w ich leczeniu.

Źródło

Viruses. 2018 Aug 30;10(9). Virucidal and Synergistic Activity of Polyphenol-Rich Extracts of Seaweeds against Measles Virus. Morán-Santibañez K, Peña-Hernández MA, Cruz-Suárez LE, Ricque-Marie D, Skouta R, Vasquez AH, Rodríguez-Padilla C, Trejo-Avila LM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s