Koenzym Q10 jest do wykorzystania jako uzupełnienie standardowego leczenia niewydolności serca, a zwłaszcza przydatny będzie u osób, które nie mogą przyjmować standardowych leków z powodu ich działań niepożądanych – głoszą autorzy najnowszej analizy dostępnych danych na temat tej substancji. 

Jak zwracają uwagę autorzy, w chorym mięśniu sercowym (i to w różnych chorobach, nawet w nadciśnieniu, chorobie wieńcowej i kardiomiopatiach) dochodzi do niedoboru koenzymu Q10 (a pełni on rolę czegoś w rodzaju sercowego „energetyku”). I choć obecne metody leczenia wydłużają życie chorych na niewydolność serca i zmniejszają ryzyko zaostrzeń i hospitalizacji, to wciąż wyzwaniem dla kardiologii jest zwalczanie takich objawów jak przewlekłe zmęczenie czy duszność powstająca już przy niewielkich wysiłkach. I tu właśnie wkraczają na scenę leki z grupy energetyków sercowych, do których należy koenzym Q10.

Koenzym Q10 nie jest nową substancją, choć w niektórych dziedzinach jest wciąż uważany za „nowinkę”. Ciekawe jest, jak podają autorzy pracy, że w Japonii został wprowadzony w połowie lat 70. i w ciągu kilku lat zdobył miejsce w top 5 najlepiej sprzedających się leków.

Z przeglądu metaanaliz wynika, że koenzym Q10 delikatnie wspiera uszkodzony mięsień sercowy: istotnie, o kilka punktów procentowych zwiększa objętość wyrzutową serca, poprawia wynik w skali NYHA o średnio 0,5 (powszechnie używana przez lekarzy prosta, czterostopniowa skala do oceny nasilenia niewydolności serca), a także wydłuża życie i zmniejsza częstość powikłań.

Źródło

Indian Heart J. 2018 Jul;70 Suppl 1:S111-S117. Coenzyme Q10 in the treatment of heart failure: A systematic review of systematic reviews. Jafari M, Mousavi SM, Asgharzadeh A, Yazdani N.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s