Dodajmy od razu – z suplementacji pacjentów, a nie chirurgów! Naukowcy z Hiszpanii wykorzystali kwasy omega-3 w ramach „żywienia immunologicznego” w celu łagodzenia skutków operacji. Kwasy omega-3 mają bowiem wpływ przeciwzapalny i antyoksydacyjny, co przekłada się na tempo rekonwalescencji. 

Badanie przeprowadzono z udziałem 40 chorych przechodzących operację Roux-en-Y metodą laparoskopową. Operacja ta polega na przecięciu żołądka tuż za ujściem do niego przełyku, i podłączeniu końcówki przełyk+początek żołądka bezpośrednio do jelita cienkiego – pokarm nie dostaje się wtedy do żołądka, tylko bezpośrednio do jelita, nie jest więc trawiony i mniejsza ilość jest dostępna do wchłaniania. Operacja ta jest dlatego wykorzystywana w leczeniu skrajnej otyłości.

Pacjentów podzielono na dwie grupy: w obu stosowano w okresie przedoperacyjnym preparat wysokobiałkowy, ale w jednej został on wzbogacony o kwasy omega-3. W obu grupach zastosowano ograniczenie kaloryczności do 900 kcal dziennie. Interwencję rozpoczynano 10 dni przed zabiegiem i wstrzymywano na 8 godz. przed operacją, aby pacjent był przygotowany na czczo.

W grupie, która otrzymała suplementację kwasów omega-3, odnotowano:

  • o 40 proc. większą utratę wagi przed operacją
  • o przeszło połowę mniejsze nasilenie bólu pooperacyjnego
  • mniejsze nasilenie stanu zapalnego mierzonego za pomocą białka C-reaktywnego (CRP).

Źródło

Clin Nutr. 2018 Jul 29. Preoperative administration of Omega-3 fatty acids on postoperative pain and acute-phase reactants in patients undergoing Roux-en-Y gastric bypass: A randomized clinical trial. Ruiz-Tovar J,  Blanca M, Garcia A, Gonzalez J, Gutierrez S, Paniagua A, Prieto MJ, Ramallo L, Llanos L, Duran M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s