Czy synbiotyki, czyli dobroczynne mikroorganizmy połączone z prebiotykiem, czyli substancją wspierającą ich wzrost, wpłyną na wyniki leczenia na oddziale intensywnej terapii? – zadali sobie pytanie lekarze z Uniwersyteckiej Szkoły Medycznej w Osace (Japonia). I wydaje się, że jak najbardziej tak…

Badacze skupili się na najgroźniejszych powikłaniach, zmorze lekarzy oddziałów OIT: ciężkich zakażeniach u osób niemogących samodzielnie oddychać i w związku z tym wentylowanych za pomocą respiratora. Pod uwagę wzięto więc częstość zapalenia jelit (objawiającego się ostrą biegunką), zapalenia płuc i bakteriemii (czyli przedostawania się bakterii do krwi). Są to poważne komplikacje rozstroju organizmu, często będące przyczyną śmierci, jest więc o co walczyć.

Badanie miało charakter retrospektywny, porównywano wyniki uzyskane u 57 chorych w stanie krytycznym, którzy w ciągu 3 dni od przyjęcia na oddział otrzymali synbiotyk, z chorymi w równie ciężkim stanie, ale nieleczonych synbiotykiem. Testowanym preparatem było połączenie dwóch gatunków bakterii z rodzaju Bifidobacterium oraz Lactobacillus z galaktoligosacharydem (prebiotykiem).

Ci pacjenci, którzy otrzymywali synbiotyk, blisko 4-krotnie rzadziej mieli w trakcie hospitalizacji biegunkę i dwuipółkrotnie rzadziej – zapalenie płuc. Nie różnili się natomiast istotnie częstością bakteriemii. Wyniki te sugerują, że wykorzystanie praktyczne dobroczynnych mikroorganizmów flory jelitowej może mieć więcej niż statystycznie istotne znaczenie w leczeniu ostrych stanów. Mniej ciężkich zakażeń to mniejsze ryzyko śmierci pacjenta, które i tak już jest wyjściowo zwiększone z uwagi na konieczność wentylacji mechanicznej.

Źródło

J Infect Chemother. 2018 Oct;24(10):795-801. Association of prophylactic synbiotics with reduction in diarrhea and pneumonia in mechanically ventilated critically ill patients: A propensity score analysis. Shimizu K, Ogura H, Kabata D, Shintani A, Tasaki O, Ojima M, Ikeda M, Shimazu T.