Większość polskich dzieci ze szkół podstawowych ma niedobór witaminy D, szczególnie wyraźny po zakończeniu zimy i mniejszy w okresie letnim. Przez cały rok potrzebna jest suplementacja witaminy D – konkludują polscy pediatrzy.

Badaniem objęto 720 zdrowych dzieci w wieku 9-13 lat z sześciu regionów geograficznych Polski. Na podstawie informacji od rodziców oceniano dietę dzieci, dostarczanie witaminy D w postaci suplementów i ekspozycję na światło słoneczne. Dwukrotnie w ciągu roku sprawdzono stężenia witaminy we krwi: w marcu i w październiku, aby ocenić zasoby po zimie i po lecie. Za prawidłową wartość przyjmowano 50 nmol/l.

W marcu niedostateczne stężenie witaminy D stwierdzono u 84 proc. dzieci, lepiej było w październiku – w tym okresie tylko u 26 proc. Średnie stężenie witaminy D jesienią było o połowę wyższe niż na wiosnę. Wykazano też, że na wartość tę wpływała regularna suplementacja witaminy D, tranu i ilość ryb w diecie.

Obecne działania mające zapobiegać niedoborom witaminy D są niewystarczające – można by podsumować. Suplementacja zimą wydaje się koniecznością, latem z pewnością do rozważenia u dzieci, które mało czasu spędzają poza domem, na słońcu, i których dieta nie jest bogata w produkty rybne.

Źródło

Eur J Nutr. 2018 Jun 23. Evidence of a significant vitamin D deficiency among 9-13-year-old Polish children: results of a multicentre study. Chlebna-Sokół D, Konstantynowicz J, Abramowicz P, Kulik-Rechberger B, Niedziela M, Obuchowicz A, Ziora K, Karalus-Gach J, Golec J, Michałus I, Karczmarewicz E, Halaba ZP.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s