Spożycie ryb i kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 wiąże się z mniejszą śmiertelnością i to z wielu zupełnie różnych przyczyn. Ważne tylko, żeby ryby nie były smażone, bo taki sposób przygotowania niweluje ich korzyści zdrowotne.

Są to wyniki analizy danych uzyskanych od 240 tys. mężczyzn i 180 tys. kobiet uczestniczących w badaniu NIH-AARP Diet and Health Study. Jest to amerykańskie badanie sponsorowane przez agencję rządową – Narodowy Instytut Nowotworów, obejmujące mieszkańców Kalifornii, Luizjany, Florydy, Karoliny Płn., Pensylwanii i New Jersey, którego celem jest ustalenie nowych, nieznanych jeszcze korelacji między dietą a zdrowiem.

Z opublikowanej właśnie analizy wynika, że duże spożycie ryb i kwasów omega-3 wiąże się z istotnie większym spadkiem umieralności. Okazuje się, że te produkty chronią przed przedwczesną śmiercią z powodu:

  • chorób układu krążenia (różnica ryzyka ok. 10 proc.);
  • nowotworów (6 proc. u mężczyzn);
  • chorób płuc (20 proc. u mężczyzn);
  • chorób wątroby (37 proc. u mężczyzn);
  • choroby Alzheimera (38 proc. u kobiet).

Ważne jest unikanie smażenia ryb, bo wiąże się ono z efektem odwrotnym, tj. wzrostem śmiertelności z różnych przyczyn u mężczyzn, a z powodu chorób układu krążenia i układu oddechowego u kobiet.

Kwasy omega-3 zmniejszały ryzyko zgonu z powodu choroby serca lub naczyń o 15-15 proc.

Źródło

J Intern Med. 2018 Jul 17. Association of fish and long-chain omega-3 fatty acids intakes with total and cause-specific mortality: prospective analysis of 421 309 individuals. Zhang Y, Zhuang P, He W, Chen JN, Wang WQ, Freedman ND, Abnet CC, Wang JB, Jiao JJ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s