Rozprzestrzeniające się w Internecie informacje o nieoptymalnej skuteczności leków na depresję poruszają i naukowców. Skutkiem jest poszukiwanie nowych substancji, które mogłyby pomóc poprawić obniżony nastrój – zwłaszcza naturalnych i bezpiecznych. 

Autorzy najnowszej metaanalizy wskazują na skuteczność… witaminy D. W pracy uwzględnili badania naukowe prowadzone z udziałem chorych na depresję endogenną, którzy suplementowali (bądź nie) witaminę D.

Takich badań przeprowadzono 4, w sumie z udziałem 948 uczestników. W jednym tylko witaminę D podawano dożylnie, w pozostałych zastosowano suplementację doustną. Autorzy do porównania wykorzystali tzw. wskaźnik efektu, parametr lubiany przez statystyków, ale trudny do wyobrażenia dla przeciętnego człowieka – wyliczyli go na 0,58, co oznacza mniej więcej 2/3 prawdopodobieństwa, że osoba otrzymująca witaminę D będzie miała lepszy nastrój niż osoba z grupy kontrolnej.

Autorzy metaanalizy efekt ten opisują jako umiarkowanie korzystny i zwracają uwagę na konieczność dalszego badania wpływu witaminy D na przebieg depresji.

Źródło

J Postgrad Med. 2018 Jun 21. Efficacy of vitamin D supplementation in major depression: A meta-analysis of randomized controlled trials. Vellekkatt F, Menon V.

Jedna myśl w temacie “Witamina D poprawia nastrój

  1. Newsa ratuje ostatni akapit, zwłaszcza jeśli ktoś ma tendencje do gubienia się w retoryce oznajmiania wyników badań i pokrętnej statystyce. Bardzo łatwo przy średniej znajomości wskaźników wziąć takich kilka zdań za jakiś przełom w nauce 😅

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s