W chorobie zwyrodnieniowej stawów chondroityna z glukozaminą należą do grupy „wolno działających leków zwalczających objawy”, którą to nazwę stworzono jako przeciwieństwo dla grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które „zmieniają przebieg choroby”. Obie grupy są skuteczne, jednak chondroityna i glukozamina dają mniej działań niepożądanych. 

Choroba zwyrodnieniowa stawów, dotykająca większości osób po 65 roku życia, potrafi dramatycznie utrudnić funkcjonowanie przez ból, obrzęk i sztywność stawów. Przyczyną są zmiany zapalne prowadzące do niszczenia chrząstek i otaczających je regionów kości.

W leczeniu wykorzystuje się m.in. leki przeciwbólowe, które jednak mogą powodować skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego czy układu krążenia i muszą być w związku z tym ostrożnie stosowane. Chondroityna i glukozamina przez to, że działają słabiej, są bezpieczniejsze, ale i rzadko dają natychmiastowe efekty. To z kolei wiąże się z trudnościami w ich uwidocznieniu w badaniach naukowych, jednak najnowsza metaanaliza wskazuje, że ich skuteczność wyraża się w nieco odmienny sposób.

Celem pracy było sprawdzenie, jak działa każdy z tych leków z osobna i w skojarzeniu na objawy choroby zwyrodnieniowej kolana lub stawu biodrowego. Autorzy uwzględnili 30 badań naukowych przeprowadzonych przed majem 2018 r. Analiza wskazuje dwa najważniejsze aspekty leczenia:

  • chondroityna jest skuteczna w łagodzeniu bólu i usprawnianiu funkcji stawów;
  • glukozamina zmniejsza sztywność stawów.

O dziwo, nie wykazano, by skuteczna była terapia skojarzona, co może mieć różne przyczyny, których obecna metaanaliza nie jest w stanie wskazać (najbardziej prozaiczną jest zbyt mała ilość przeprowadzonych badań i niedostatek danych). Nie obserwowano za to działań ubocznych ani jednej, ani drugiej substancji.

Źródło

J Orthop Surg Res. 2018 Jul 6;13(1):170. Effectiveness and safety of glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis: a meta-analysis of randomized controlled trials. Zhu X, Sang L, Wu D, Rong J, Jiang L.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s