Duża dawka siemienia lnianego stosowana codziennie pozwala nie tylko złagodzić zaparcia, ale też odchudza i poprawia parametry biochemiczne w cukrzycy.

Naukowcy, aby sprawdzić, jak na problem zaparć u chorych na cukrzycę zadziała siemię lniane, zamówili specjalnie wypiekane ciasteczka, i to dwa rodzaje: jedne zawierały 10 g siemienia lnianego, drugie nie i służyły jako placebo. Każdy z 53 pacjentów oprócz zwykłych posiłków miał zjeść dziennie dwa takie ciasteczka, oczywiście nie wiedząc, które mu dostarczono. I tak przez 12 tygodni. Każdy prowadził dzienniczek, w którym zapisywał występowanie zaparć.

Po 12 tygodniach wśród tych osób, które spożywały codziennie siemię lniane odnotowano znaczną poprawę w zakresie zaparć, ale nie tylko! Spadła im waga (średnio o blisko 4 kg), wskaźnik masy ciała (o 1.5 kg/m2), glikemia na czczo zmniejszyła się o niebagatelną wartość prawie 30 mg/dl, spadło stężenie cholesterol (o prawie 40 mg/dl), triglicerydów (o 10 mg/dl), LDL ( o  20.0 mg/dl), HDL (o 5 mg/dl). Wszystkie te zmiany były istotnie statystycznie większe niż w grupie placebo.

Autorzy zwracają dodatkowo uwagę, że wszystko to osiągnięto praktycznie bez żadnych działań ubocznych.

Źródło

Nutr Metab (Lond). 2018 May 9;15:36. A randomized trial of the effects of flaxseed to manage constipation, weight, glycemia, and lipids in constipated patients with type 2 diabetes. Soltanian N

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s