Jak probiotyki wpływają na zmęczenie

Wybrane probiotyki, które były sprawdzane w badaniach naukowych z udziałem chorych na zespół przewlekłego zmęczenia, w istotny sposób wpłynęły na nasilenie procesów zapalnych oraz objawów lęku – piszą Hiszpanie w dokonanym przez siebie przeglądzie prac naukowych.

Mamy dowody, że bakterie jelitowe mogą grać istotną rolę w dwóch chorobach o stosunkowo podobnym obrazie klinicznym: fibromialgii oraz zespole przewlekłego zmęczenia. Autorzy omawianej tu pracy ocenili wyniki badań przeprowadzonych w latach 2006-2016 r., które próbowały weryfikować hipotezę, że probiotyki mogą wpływać na przebieg kliniczny tych chorób.

Tylko dwa badania, z udziałem 83 osób chorych na zespół przewlekłego zmęczenia, okazały się wystarczająco dobrej jakości i zostały uwzględnione w ostatecznym przeglądzie. W jednym stosowano szczep Lactobacillus casei Shirota przez 8 tygodni i odnotowano ich korzystny wpływ na nasilenie objawów lękowych (czemu towarzyszyła zauważalna zmiana składu flory jelitowej). W drugim badaniu przez 8 tygodni stosowano Bifidobacterium infantis, i odnotowano poprawę w zakresie parametrów zapalnych.

Autorzy zwracają uwagę na potrzebę prowadzenia kolejnych badań, w tym z udziałem chorych na fibromialgię, która jest podobnym schorzeniem, równie a może nawet bardziej upośledzającym codzienne funkcjonowanie.

Źródło

Benef Microbes. 2018 Apr 26:1-10. Are probiotic treatments useful on fibromyalgia syndrome or chronic fatigue syndrome patients? A systematic review. Roman P, Carrillo-Trabalón F, Sánchez-Labraca N, Cañadas F, Estévez AF, Cardona D.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s