Polscy naukowcy: w otyłości witaminy C i E!

Tym razem witaminy bynajmniej nie pomogą schudnąć. Są jednak sposobem na zmniejszenie uszkodzeń komórkowego DNA, które u osób otyłych mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych przewlekłych chorób, jak miażdżyca, cukrzyca czy nowotwory. 

Polscy naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowali wyniki badania, w którym wskazują, że nawet u pozornie zdrowych osób mogą gromadzić się uszkodzenia kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) i może dochodzić do upośledzenia naprawy tych uszkodzeń. Otyłość wzmaga te zjawiska.

W badaniu uczestniczyło 114 kobiet w teoretycznie „dobrym zdrowiu”, ale 88 miało otyłość (pozostałe 26 stanowiło grupę kontrolną). Naukowcy mierzyli poziom uszkodzeń DNA i parametry metaboliczne w badaniach biochemicznych krwi, w tym profil lipidowy, stężenie glukozy i insuliny na czczo czy białko C-reaktywne mierzone metodą wysokiej czułości. Sprawdzano także pod względem jakościowym skład diety.

Średni poziom uszkodzeń DNA u kobiet otyłych był prawie dwukrotnie wyższy niż w grupie kontrolnej. Dalsza analiza wskazała, że zależał on od wskaźnika masy ciała (BMI), kaloryczności diety i zawartości witaminy C. Dane uzyskane z badania zdaniem autorów wskazują, że przewlekły stan zapalny towarzyszący otyłości ma swój konkretny wymiar na poziomie komórkowym – w postaci uszkodzeń kwasu nukleinowego, którym można zapobiegać za pomocą odpowiedniej podaży witaminy C i E. Osoby otyłe powinny więc zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie wraz z dietą dużych ilości antyoksydantów, aby zapobiec tym uszkodzeniom.

Źródło

Nutrients. 2018 May 8;10(5). Anthropometric and Dietary Factors as Predictors of DNA Damage in Obese Women. Włodarczyk M, Jabłonowska-Lietz B, Olejarz W, Nowicka G.

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s