Zielona herbata kontra cukrzyca

Codzienne picie zielonej herbaty wiąże się z istotnie zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Wykazano to w badaniu 1200 Wietnamczyków, którzy byli hospitalizowani w latach 2013-2015. Porównywano tych w wieku 40-65 lat, u których świeżo rozpoznano cukrzycę, z grupą kontrolną pacjentów przyjmowanych do szpitala z innych przyczyn. Za pomocą kwestionariusza oceniano, jak często piją zieloną herbaty i ile jej wypijają.

Analiza statystyczna ujawniła, że osoby z grupy kontrolnej piły ją zacznie częściej i w znacznie większych ilościach. Regularne picie zielonej herbaty w ilości >2 filiżanek dziennie wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka cukrzycy typu 2 o 34 proc. w porównaniu z osobami pijącymi jej w ilości <1 filiżanki. Stwierdzono też jednak, że efekt ten może być znacznie większy, istnieje bowiem liniowa korelacja: im większa ilość wypijanej zielonej herbaty, tym mniejsze ryzyko cukrzycy, więc warto pić jej jak najwięcej.

Źródło

Asia Pac J Clin Nutr. 2018;27(3):701-706. Habitual tea drinking associated with a lower risk of type 2 diabetes in Vietnamese adults. Nguyen CT, Lee AH, Pham NM, Do VV, Ngu ND, Tran BQ, Binns C.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s