Koenzym Q10 obniża triglicerydy

Suplementacja koenzymu Q10 korzystnie wpływa na poziom triglicerydów we krwi – mówi najnowsza metaanaliza. 

Koenzym Q10 jest atrakcyjny dla naukowców badających teorię miażdżycy z uwagi na dość silne działanie antyoksydacyjne, a dziś zakłada się, że nie można pomijać uszkodzenia powodowanego wolnymi rodnikami (tzw. stresu oksydacyjnego) i zapalenia ściany naczyniowej w rozwoju tej choroby. Prowadzono więc badania nad znaczeniem koenzymu Q10, jednak przynosiły one sprzeczne wyniki. Celem autorów tej analizy było zebranie wszystkich danych i ich zbiorcza analiza, aby ustalić, jak koenzym Q10 wpływa na profil lipidowy krwi.

Udało się uzyskać dane od 514 pacjentów i 525 osób z grupy kontrolnej. Analiza statystyczna wskazuje, że koenzym Q10 istotnie redukuje frakcję triglicerydów we krwi, raczej nie wpływa natomiast na HDL i LDL.

Jest to o tyle istotne, że u niektórych osób bo zbadaniu profilu lipidowego swtiwerdza się silnie podniesione właśnie triglicerydy – bezpośredni nośnik tłuszczu (nie cholesterolu!). Naukowcy przez lata spierali się co do ich znaczenia w chorobach serca i dopiero niedawno uznano, że mogą się przyczyniać do miażdżycy. Wiadomo jednak, że bardzo wysoki poziom triglicerydów (kilkaset mg/dl) zagraża ostrym zapaleniem trzustki.

Jedną z najskuteczniejszych  interwencji w obniżaniu triglicerydów są nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Dziś dołącza do nich również koenzym Q10.

Źródło

Curr Pharm Des. 2018 Apr 5. The effects of coenzyme Q10 supplementation on lipid profiles among patients with metabolic diseases: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Sharifi N, Tabrizi R, Moosazadeh M, Mirhosseini N, Lankarani KB, Akbari M, Chamani M, Kolahdooz F, Asemi Z.