Które witaminy chronią przed jaskrą?

Jaskra, ciężka choroba oczu, jest do pewnego stopnia związana z dietą i można jej tą drogą zapobiegać – wynika z analizy badań naukowych dokonanej przez okulistów z Maastricht University Medical Center oraz Erasmus Medical Center w Rotterdamie (Holandia).

W jaskrze dochodzi do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, co może objawiać się np. bólem głowy, ale prawdziwie dramatycznym skutkiem jest ucisk, jaki płyn wywiera na nerw oczny i jego odgałęzienia. W wyniku stale podwyższonego wzrostu ciśnienia po latach nieleczonej jaskry następuje zanik nerwu wzrokowego, co objawia się najpierw zawężeniem pola widzenia, a ostatecznie ślepotą.

Autorzy omawianego artykułu przeanalizowali dostępne badania naukowe opublikowane przed końcem 2017 r., które dotyczyły możliwych związków jaskry z dietą. Metaanaliza wskazuje, że w jednej z postaci jaskry – jaskry z otwartym kątem przesączania – istnieje związek z ilością witaminy A w diecie (jej duże spożycie może zmniejszać ryzyko ponad dwukrotnie). Nie udało się natomiast wykazać związku między jaskrą a witaminą B1 czy E, jednak bardzo prawdopodobne, że wpływ ochronny ma także witamina C i bogate w nią warzywa (np. ciemnozielone liściaste).

Co zaskakujące, nie stwierdzono zależności między stężeniem witamin we krwi a ryzykiem jaskry. Może to mieć wiele przyczyn, takie jak m.in. zaburzenia ich przyswajania przez tkanki czy styl życia niwelujący ich wpływ (np. palenie papierosów).

Komentarz

Wniosek nasuwa się sam: zdrowy styl życia, do znudzenia powtarzany i odmieniany na liczne sposoby we wszystkich mediach, plus odpowiednia dieta i witaminy to mniejsze ryzyko wielu chorób, w tym chorób oczu.

Pamiętajmy też, że w dbaniu o oczy niezmiernie istotne jest chronienie ich przed słońcem za pomocą dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV!

Źródło

Nutrients. 2018 Mar 16;10(3). The Effect of Vitamins on Glaucoma: A Systematic Review and Meta-Analysis. Ramdas WD, Schouten JSAG, Webers CAB.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s