W trądziku brakuje witaminy D

Witamina D prawdopodobnie bierze udział w patofizjologii trądziku – nie wiadomo tylko, czy jej brak przyczynia się do rozwoju tej choroby, czy choroba powoduje zahamowanie jej syntezy.

Trądzik jest chorobą zapalną skóry, a od dawna wiadomo, że witamina D odgrywa istotną rolę w reakcjach zapalnych, również tych obejmujących skórę. Wiadomo też, że niedobór witaminy D ma znaczenie w innych chorobach skóry o podłożu zapalnym. Przeprowadzono zatem badanie mające ocenić, jak zmieni się stężenie witaminy D u osób z trądzikiem młodzieńczym po rozpoczęciu leczenia izotretynoiną i czy wystąpi korelacja między witaminą D a nasileniem zmian skórnych.

W badaniu wzięło udział 90 chorych na trądzik oraz 60 sparowanych wiekiem i płcią zdrowych osób tworzących grupę kontrolną. Leczenie izotretynoiną trwało 3 miesiące. Już na wstępie stężenie witaminy D u chorych na trądzik było znacznie mniejsze niż u zdrowych osób (ok. 19 ng/ml w przypadku umiarkowanie nasilonych zmian, ale nawet 11 ng/ml w przypadku bardzo nasilonych zmian skórnych). Wyraźnie im mniejsze było stężenie witaminy D, tym większe nasilenie zmian trądzikowych. Co więcej, wraz z poprawą obrazu klinicznego po leczeniu izotretynoiną doszło do wzrostu stężenia witaminy D – istotnego, bo o ok. 10 ng/ml (co istotne, zadziało się tak, mimo że pacjenci nie byli suplementowani witaminą D).

Autorzy w dyskusji nie podają rozwiązania tej zagadki – wiadomo jedno, że w jakiś sposób witamina D jest powiązana z trądzikiem (co nie dziwi, bowiem jest ona ważnym regulatorem czynności układu immunologicznego). Być może jej niedobór przyczynia się do trądziku, a być może w nasilonym trądziku dochodzi do jej braku.

Źródło

J Cosmet Dermatol. 2018 Feb 20. Vitamin D levels in acne vulgaris patients treated with oral isotretinoin. El-Hamd MA, El Taieb MA, Ibrahim HM, Aly SS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s