Suplementy zamiast statyn: to częściowo możliwe!

Działania uboczne statyn są coraz większym problemem w terapii chorób układu krążenia, dlatego każda interwencja, która jest w stanie po części je zastąpić, czyli zmniejszyć dawkę, jest interesująca z punktu widzenia i pacjenta, i lekarza. Z pomocą przychodzą nutraceutyki, czyli suplementy o działaniu leczniczym. 

Zespół naukowców z Brazylii i USA pokazał, że jest to możliwe. Przeprowadzono badanie, w którym 53 chorych na cukrzycę typu 2 leczonych przewlekle statynami otrzymywało suplementację oleju rybiego (w dawce dobowej odpowiadającej 1,7 g kwasu eikozapentaenowego [EPA] i dokozaheksaenowego [DHA]), steroli roślinnych, czyli fitosteroli (2,2 g) oraz bogatej w polifenole zielonej herbaty (2 saszetki dziennie). Ta faza badania trwała 6 tygodni. Po jej zakończeniu wyselekcjonowano osoby (n = 10), które dobrze odpowiedziały na suplementację, i im zaproponowano redukcję dawki statyny. Druga faza trwała już 12 tygodni. Przez 6 tygodni podawano im zwykłą dawkę statyny, od 6. tygodnia dawkę zmniejszoną o połowę.

Po 6 tygodniach suplementacji stwierdzono obniżenie cholesterolu we frakcji LDL i białka C-reaktywnego. Jak uznali naukowcy, obniżenie cholesterolu uzyskano dzięki blokadzie jego wchłaniania, a nie syntezy w wątrobie. W drugiej fazie z kolei nie obserwowano zmian profilu lipidowego ani parametrów zapalnych po zmniejszeniu dawki statyn.

Oznacza to, że nutraceutyki pozwoliły bezpiecznie zmniejszyć dawkę statyny, bez niekorzystnego wpływu na parametry lipidowe ani nasilenie reakcji zapalnej. Autorzy przyznają, że próbka w ich badaniu była mała, ale zwracają uwagę na wielką pomoc, jaką suplementy mogą przynieść osobom zmuszonym do przyjmowania dużych dawek statyn, dlatego apelują o dalsze badania, zwłaszcza takie, które pozwolą łatwo identyfikować tych pacjentów, którzy dobrze odpowiedzą na podanie nutraceutyków.

Źródło

Mol Metab. 2018 Feb 20. pii: S2212-8778(18)30059-0. Statin dose reduction with complementary diet therapy: A pilot study of personalized medicine. Scolaro B, Nogueira MS, Paiva A, Bertolami A, Barroso LP, Vaisar T, Heffron SP, Fisher EA, Castro IA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s