Omega-3 działają komplementarnie

Mimo że kwasy omega-3 – EPA i DHA, czyli eikozapentaenowy oraz dokozaheksaenowy – tradycyjnie łączy się i traktuje jak jeden suplement, wcale nie musi być tak, że oba działają identycznie – zwracają uwagę australijscy naukowcy.

O korzyściach zdrowotnych suplementacji olejów rybich nikogo przekonywać nie trzeba – znane są nauce od co najmniej kilkudziesięciu lat. Olej rybi charakteryzuje przewaga kwasu EPA nad DHA, jednak nie każdy – tuńczyk, kalmary czy zestaw kwasów omega-3 pochodzący z glonów mają odwrotne proporcje.

Naukowcy zwracają więc uwagę na korzyści z samego kwasu DHA. Z przeglądu badań naukowych wnioskują, że wpływa on korzystnie na:

  • stan układu krążenia;
  • działanie mózgu;
  • wzrok;
  • działanie układu odpornościowego i reakcje zapalne;
  • proces wzrastania;
  • wagę ciała (mierzoną za pomocą BMI).

Przy tym kwas DHA w niektórych przypadkach ma inne działanie niż EPA, ale znakomicie je uzupełnia – np. zwalnia narastanie zaburzeń funkcji poznawczych, podczas gdy niekoniecznie ma wyraźny wpływ na depresję.

Komentarz

Obserwacja jest dość logiczna – skoro związki te mają różną budowę chemiczną, mogą w różny sposób zadziałać. Ciekawe jednak, że mimo wszystko działanie obu kwasów jest dość podobne i się uzupełnia, co potwierdza, że przy obecnym stanie wiedzy najlepiej suplementować obydwa. Natomiast to, czy przewaga któregoś z nich będzie dla niektórych osób pod jakimś względem lepsza, wymaga jeszcze wielu badań przed sformułowaniem wiążących wniosków. Póki co stanowczo lepiej suplementować mieszankę EPA i DHA wysokiej jakości, bo w naszym kraju wiara w dostępność w sklepach świeżych i niezanieczyszczonych ryb zdecydowanie zasługuje na podziw, ale racjonalna raczej nie jest…

Źródło

Crit Rev Food Sci Nutr. 2018 Mar 1:1-44. How does high DHA fish oil affect health? A systematic review of evidence. Ghasemi Fard S, Wang F, Sinclair AJ, Elliott G, Turchini GM.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s