Borówki i olej rybi wsparciem dla pamięci w podeszłym wieku

Suplementacja borówek bogatych w związki z grupy antocyjanów u starszych osób z problemami poznawczymi (tj. problemami z pamięcią, orientacją, koncentracją itd.) przynosi korzyści w postaci poprawy pamięci, a konkretnie funkcji związanej z różnicowaniem (odróżnianiem). Olej rybi w postaci suplementacji zmniejsza częstość zaburzeń poznawczych u starszych osób. 

Kanadyjscy naukowcy postanowili ocenić skutki suplementacji kwasów omega-3 (eikozapentaenowego, EPA oraz dokozaheksaenowego, DHA) oraz borówek na funkcje poznawcze. W tym celu przeprowadzili badanie kliniczne, w którym grupę starszych osób z niewielkimi zaburzeniami poznawczymi podzielono na 4 mniejsze grupy: jedna otrzymywała placebo, druga olej rybi, trzecia borówki, a czwarta olej rybi razem z borówkami. Suplementacja trwała 24 tygodnie. Przyjmowanie suplementów potwierdzano badaniami biochemicznymi (oceniano stężenia EPA + DHA w czerwonych krwinkach oraz wydalanie glikozydów i naturalnych antocyjanów w moczu).

Jak się okazało, w grupach otrzymujących borówki odnotowano poprawę w zakresie jednej z funkcji pamięci (różnicowania, czyli odróżniania), a także redukcję ilości zaburzeń poznawczych. Podobną redukcję stwierdzono w grupie otrzymującej kwasy omega-3. Co ciekawe jednak, nie udało się wykazać przewagi połączonej suplementacji (tj. równoczesnego stosowania oleju rybiego i borówek nad tylko jednym suplementem).

Komentarz

Brak addytywnego działania dwóch suplementów może mieć różne przyczyny; jednym z najprostszych wytłumaczeń byłoby takie, że oba działają na ten sam punkt uchwytu (receptor) w układzie nerwowym i gdy już jeden związek działa, drugi nie może, bo miejsce działania jest zablokowane tym pierwszym. Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, że działa i jedno, i drugie, przy czym borówki w tym badaniu wypadły nawet lepiej, bo oprócz zmniejszenia częstości problemów poznawczych zadziałały też konkretnie na jedną z funkcji pamięci. Zwraca uwagę stosunkowo długi czas trwania badania – jak to w przypadku naturalnych suplementów bywa, działają łagodnie i długotrwale, więc skutki mogą pojawiać się dopiero po długim czasie ich regularnego przyjmowania.

Źródło

Neurobiol Aging. 2018 Apr;64:147-156. Cognitive response to fish oil, blueberry, and combined supplementation in older adults with subjective cognitive impairment. McNamara RK, Kalt W, Shidler MD, McDonald J, Summer SS, Stein AL, Stover AN, Krikorian R.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s